Euro
15.2616
-0.26%
Dolar
13.5321
0.19%
Altın
801.4920
0.13%
Borsa
1937
1.41%
Bitcoin
500.365
8.16%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Türk gemisi Girit‘te yakalandı

  İçinde yaklaşık 700 kaçağın olduğu Türk gemisi Yunanistan'ın Girit Adası yakınlarında arızalandı.
  • 26.11.2014 - 16:51
  Türk gemisi Girit‘te yakalandı

  gemi

  Yunanistan'ın Girit Adası açıklarında arazılanan, içinde kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 700 kaçak olan 75 metre uzunluğundaki Kribati bandıralı 'Barış' isimli kuru yük gemisinin adanın güneyindeki Lerapetra Limanı'na çekilmesi için çalışmalara başlandığı bildirildi. Türk gemisi 'Barış'ta bulunan kaçakların yaklaşık üç haftadır aç ve susuz bir şekilde Akdeniz'de dolaştırıldığı ortaya çıktı.

  YARDIM ULAŞTI

  Girit Adası'nın 30 mil güneydoğusunda seyir halinde iken Salı günü sabaha karşı motorlarının arıza yapması nedeniyle saatteki hızı 90 kilometreyi bulan fırtınada açık denize sürüklenip, Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinden acil yardım talebinde bulunan gemiye yardım ulaştı.

  GEMİ ÖĞLE SAATLERİNDE LİMANA ULAŞACAK

  Suriye, Afganistan ve Afrika uyruklu kaçakları taşıyan geminin, iki Yunan Sahil Güvenlik botu ile askeri puma helikopter kontrolünde roro gemisiyle Lerapetra Limanı'na çekilmeye başlandığı bildirildi. Geminin öğle saatlerinde limana ulaşmasının beklendiği belirtildi. Aralarında silahlı ve ebola virüsü taşıyanların da bulunduğu ileri sürülen kaçaklar için Lerapetra Spor Salonu, özel olarak sağlık ekipleri tarafından hazırlandı. Salona tıbbi malzeme ve yiyecek ikmali yapıldı.

  "GİRİT'TE KRİZ MASASI OLUŞTURULDU"

  Lerapetra Belediyesi'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, kaçaklar için bugün sabah saatlerinde kriz masası oluşturuldu. Belediye Başkanı Kalantzakis Theodosius, Kamu Düzeni Bakanlığı Genel Sekreteri Seraphim Tsokas, Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri, üç milletvekili ile doktorların katıldığı toplantı sonrası bir açıklama yapıldı. Belediye Başkanı Theodosius tarafından yapılan açıklamada, "Kentimize getirilecek kaçakların sağlık durumları ile ilgili tüm tedbirleri aldık. Resmi kurumlar ve sivil örgütlerin desteği ile hazırlıklarımızı ve eylem planımızı tamamladık, kaçaklara her türlü yardımı yapacağız. Öncelikle buraya ulaşmalarını bekliyoruz" dedi.


  Görüş Bildir