Türkiye'nin tarihi eserleri artık ABD'ye götürülemeyecek

Türkiye ile ABD, kültür varlıklarının korunması alanında önemli bir iş birliğine imza atmaya hazırlanıyor.

İki ülke arasında bugün imzalanacak anlaşma ile sergiler gibi özel izine tabi durumlar hariç, anlaşmaya konu her türlü arkeolojik ve etnolojik eserin ABD'ye girmesi yasaklanacak.

KÜLTÜREL MİRAS KORUNACAK

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield arasında gerçekleştirilecek imza töreniyle, Türkiye'ye ait arkeolojik ve etnolojik eser kaçakçılığının önlenmesi ile kültürel mirasın korunmasına katkı sağlanmasının önü açılacak.

Türkiye'nin tarihi eserleri artık ABD'ye götürülemeyecek(ARŞİV)

KURUMSAL VE AKADEMİK İŞ BİRLİĞİNDE GÜÇLENME

Türkiye ve ABD arasında, bu kapsamda yürütülen ortak çalışmaları da hızlandıracak olan anlaşma, kültür alanındaki mevcut kurumsal ve akademik iş birliğini güçlendirecek.

Türkiye'nin tarihi eserleri artık ABD'ye götürülemeyecek(ARŞİV)

KAÇAKÇILIK ÖNLENECEK

Kültür varlıklarının kanunsuz ithali, ihracı, mülkiyet transferinin önlenmesi ve yasaklanması için alınacak tedbirleri belirleyen UNESCO sözleşmesine taraf olan iki ülke, imzalanacak ikili anlaşmayla kaçakçılığın önlenmesine yönelik tedbirlerini daha ileri bir seviyeye taşımış olacak.

Türkiye’nin kültürel mirasını korumaya yönelik bu anlaşma; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği ve Amerika Birleşik Devletleri Eğitim ve Kültürel İlişkiler Bürosunun iş birliği ile hayata geçecek.