Petrol
111.39
-0.11%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
488.435
3.52%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Tutuklu HDP'li eski il başkanı hakim karşısında kıvırdı

  Tutuklu HDP Konya eski İl başkanı Erol Şan, mahkeme başkanının "Konya'da bir mahalleyi neden 'Kürdistan Bölgesi' diye nitelendirdin?" sorusuna yanıt verdi.
  • DHA
  • 26.01.2018 - 09:30
  Tutuklu HDP'li eski il başkanı hakim karşısında kıvırdı

  Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri terör örgütü PKK ve örgütün şehir yapılanması KCK'ya yönelik çalışma başlattı. Gizli bir tanığın verdiği bilgiler doğrultusunda 6 ay boyunca yapılan teknik ve fiziki takibin ardından  geçen yıl 13 Eylül günü, çok sayıda adrese eşzamanlı operasyon düzenlendi.

  Tutuklu HDP li eski il başkanı hakim karşısında kıvırdı #1

  Yapılan operasyonda HDP Konya eski İl Başkanı Erol Şan, Karatay İlçe Başkanı Musa Göz ile parti yöneticileri ve kadınların da bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 8'i çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 5 şüpheli de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  15 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİYLE YARGILANMALARINA BAŞLANDI

  13  kişinin Konya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesinde 'terör örgütü PKK/KCK üyesi olmak ve propagandasını yapmak' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmalarına başlandı. Duruşmaya tutuklu 8 sanıktan 6'sı bulundukları Kayseri 2 Nolu T Tipi Cezaevi'nden, 2 kadın sanık da Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'nden 'SEGBİS' yöntemiyle katıldı.

  KONYA'DAKİ BİR MAHALLEYİ 'KÜRDİSTAN BÖLGESİ' DİYE NİTELENDİRMİŞ

  Tutuklu sanıklardan Erol Acar, savunmasında HDP Konya eski il başkanı Erol Şan ile yaptığı bir telefon görüşmesinde Şan'ın, Konya'daki bir mahalleye 'Kürdistan Bölgesi' dediğini söyledi.

  Mahkeme başkanı da sanık Erol Şan'a, bahsi geçen mahalleye neden 'Kürdistan Bölgesi' dediğini sordu.

  "O BÖLGEDE YOĞUNLUKLA KÜRTLER OTURUR DİYE KÜRDİSTAN TABİRİ KULLANDIM"

  Şan da "Kürdistan ismini kullanmamdaki maksat, o bölgede yoğunlukta Kürtler oturur. Doğu kökenliler bulunur orada. Bu nedenle o bölge için Kürdistan tabirini kullandım." dedi.

  Tutuklu sanık Erman Akay da daha önce verdiği  ''PKK'ya girersen namusuna girerler. Onlar Müslüman bile değil. Abdullah Öcalan, Kürt değil, Ermeni'dir.'' ifadesini değiştirmek istediğini söyledi.

  Mahkeme heyeti, tutuklu kadın sanıklar Hülya E. ve Nazime B.'yi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakırken, diğer 6 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi, duruşmayı erteledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir