Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.841
-0.38%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Ülkelerine gitmek isteyen Suriyeliler sınıra akın etti

  Bayram için ülkelerine gitmek üzere Türkiye’nin dört bir tarafından Kilis'e gelen binlerce Suriyeli, Öncüpınar Sınır Kapısı'nda yoğunluğa yol açtı. 11 dev çadır, Suriyelilerle dolup taştı.
  • İHA
  • 28.05.2018 - 10:06
  Ülkelerine gitmek isteyen Suriyeliler sınıra akın etti

  Suriyeliler, Kilis Valiliğinin izni ile 13 Haziran tarihine kadar Suriye’nin Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Afrin, Cerablus ve El Bab bölgeleri ile diğer şehirlerine gitmek için online randevu sistemine kayıt oluyor.

  Suriyeliler daha sonra Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'na geliyor. Geceden itibaren gönderme merkezinin bulunduğu bölgedeki dev çadırlarda sıraya giren Suriyeliler yoğunluğa neden oluyor.

  Sabah 08.00’den itibaren Suriyelilerin geniş güvenlik önlemleri altında kontrollü şekilde ülkelerine gitmelerine izin veriliyor.

  ÇOCUKLARA AŞI YAPILIYOR

  Polis tarafından 7 ayrı noktadan geçirilen Suriyelilerin, Göç İdaresi tarafından kayıtları yapılıyor. Daha sonra Sağlık Müdürlüğü görevlileri aşı kartı olmayan 15 yaş altı çocuklara aşı yapıyor. Suriyeliler pasaport polisi tarafından işlemleri yapıldıktan sonra tahsis edilen otobüsler ile Suriye’nin Halep kentine bağlı Azez ilçesine geçiyor.

  Ülkelerine gitmek isteyen Suriyeliler sınıra akın etti #1

  Suriyelilerin büyük bölümünün Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı harekatı ile terörden temizlenen bölgelere gittiği öğrenildi.

  3 SINIR KAPISINDAN GEÇİŞ YAPIYORLAR

  Suriyeliler Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı, Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Sınır Kapısı ile Gaziantep Karkamış Sınır Kapısı üzerinden ülkelerine gidiyor. Suriyeliler, randevu sistemine kayıt yaparken belirttikleri sınır kapısından geçiş yapabiliyor.

  Ülkelerine gitmek isteyen Suriyeliler sınıra akın etti #2

  74 BİN BAŞVURU

  Ramazan Bayramı için giden Suriyelilerin sayısı 15 bine ulaşırken, gitmek için başvuran Suriyelilerin sayısı da 74 bin olarak açıklandı. Suriyeliler 26 Haziran ile 6 Temmuz tarihleri arasında Türkiye’ye dönüş yapabilecek.

  Ülkelerine gitmek isteyen Suriyeliler sınıra akın etti #3

  Ülkelerine gitmek isteyen Suriyeliler sınıra akın etti #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir