Vale hizmetlerine düzenleme getirildi
AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un imzasıyla "İşletmeler ve İşyerlerinin Araç Park Hizmetlerinin (Vale) Yürütülmesine İlişkin Yönetmelik" yayınlandı.

Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik, İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 1 Temmuz 2021'den itibaren yürürlüğe girecek.

VALE HİZMETLERİ, VALE İŞLETMELERİ ELİYLE YAPILACAK

Yönetmeliğe göre, sıhhi iş yerleri ile umuma açık istirahat ve eğlence yerleri kendileri veya hizmet satın alarak, sözleşme imzaladıkları vale işletmeleri eliyle bu hizmeti verebilecek.

Vale hizmeti, iş yerinin ruhsatına tali faaliyet olarak işlenecek. Ruhsatına vale hizmetini işletmeyen iş yerleri bu hizmeti sunamayacak.

Vale hizmetlerine düzenleme getirildi

HİZMET BÖLGESİ 3 KİLOMETREYİ VE BELİRLENEN FİYAT TARİFESİNİ GEÇMEYECEK

Vale hizmetinin en fazla 3 kilometre yarıçap içerisinde karşılanması zorunlu olacak. Vale hizmet bedeli, işletmecinin esnaf veya tacir sıfatına bağlı olarak mevzuatı çerçevesinde ilgili oda tarafından belirlenen fiyat tarifesini geçemeyecek.

Vale hizmetlerine düzenleme getirildi

MÜŞTERİ VALE HİZMETİ ALMAYA ZORLANMAYACAK

Vale hizmeti alan iş yerleri, bu hizmeti veren işletmeye kendi mülkiyeti içinde veya kiralayacağı otopark alanında yer gösterme zorunluluğu olacak. Müşteri vale hizmeti almaya zorlanamayacak. Vale noktalarında, vale hizmeti almanın zorunlu olmadığını belirten levha herkesin göreceği şekilde asılı olacak.

Kendi parseli içerisinde otoparkı olan iş yerleri, ücretsiz otopark alanlarına sürücüyü yönlendirmek için yönlendirme işaretleri kullanacak. Vale hizmeti kapsamında kullanılan otopark alanlarında, güvenlik kamerası zorunlu olacak.

Vale hizmetlerine düzenleme getirildi

HALKIN KULLANIMINA AÇIK ALANLARDA VALE HİZMETİ YAPILAMAYACAK

Ücretsiz otopark alanları içerisinde, kara yollarında ve halkın kullanımına açık alanlarda vale hizmeti için özel alan ayrılamayacak.

Vale hizmetlerine ilişkin, vale işletmesi ile iş yeri arasında, hizmeti alacak kişi veya kuruluşun adı, adresi, hizmetin kapsamı, personel sayısı, hizmetin süresi ve diğer hususları içeren sözleşme düzenlenecek.

İstihdam edilen vale görevlilerinin bilgileri 15 gün içinde yetkili idareye ve kolluk birimlerine bildirilecek. Vale görevlileri, görev süresince tanıtım kartını yakada taşıyacak ve vale kıyafeti giyecek.

Vale hizmetlerine düzenleme getirildi

HİZMET SÜRESİNDE OLUŞAN CEZA VE HASARLARI İŞLETME KARŞILAYACAK

Vale işletmelerinin, "Vale/Garaj Sigorta Poliçesi" ve "Üçüncü Şahıs Mali Mesuliyet Sigorta Poliçesi" yaptırması zorunlu olacak. Vale hizmeti veren işletme ve iş yerleri, araç teslimini fiş ile yapacak. Hizmet süresi içinde ortaya çıkan araç hasarlarını, trafik cezalarını ve araç çekme bedellerini karşılayacak.

VALE GÖREVLİSİNDE ARANACAK ŞARTLAR

Vale görevlisi kullanılacağı aracın cinsine uygun sınıf sürücü belgesine sahip olacak ve 1 Ocak 2023'den sonra mesleki yeterlilik belgesi bulunacak.

Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı işlenen suçlar, hırsızlık, uyuşturucu ve cinsel saldırı suçlarından mahkum olanlar ile bu suçlardan hakkında kovuşturma bulunanlar, vale görevlisi olamayacak.

Yine son 5 yıl içerisinde bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazasına karışan, uyuşturucu  veya uyarıcı madde alarak ya da alkollü şekilde araç kullanan ve hız kurallarını ihlal ettiği için sürücü belgesi birden fazla geri alınan veya daimî olarak iptal edilen kişiler, vale görevlisi olamayacak.

Vale hizmetlerine düzenleme getirildi

BELİRLİ ARALIKLARLA DENETLENECEK

Valilik veya kaymakamlıklarca yetkili idare, emniyet, jandarma, şoförler odası ve vale hizmeti alanında faaliyet gösteren STK temsilcilerinden oluşturulan bir komisyon marifetiyle vale işletmeleri belirli aralıklarla denetlenecek.

Yönetmeliğe aykırı hareket eden vale işletmelerine Karayolları Trafik Kanununun ilgili hükümleri, Kabahatler Kanununun 22 ve 32'inci maddeleri, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin ek 3'üncü maddesi ve Belediye Zabıta Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde işlem yapılacak.

Vale hizmetlerine düzenleme getirildi

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)