Euro
10.1558
0.15%
Dolar
8.6723
0.29%
Altın
489.81
0.37%
Borsa
1.39
-2.11%
Bitcoin
382.838
-6.32%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  VEDAŞ’ın ayılarla başı dertte

  Van'ın Çaldıran ilçesi kırsalındaki elektrik nakil direklerine, ayıların verdiği zarar onarılıyor.
  • İHA
  • 24.01.2019 - 10:48
  • Güncelleme : 24.01.2019 - 10:48
  VEDAŞ’ın ayılarla başı dertte

  Van'da akşam karanlık çöktüğünde mağaralarından çıkarak mahalle yakınlarına gelen ayılar, bir süre çevrede yiyecek aradıktan sonra elektrik nakil direklerinin yanına gelerek, pençeleri ve ağızları ile zarar veriyor.

  Ayıların zarar verdiği direkler ise kışın ağır şartlarda devrilip, arızalara sebebiyet vermemesi için Vangölü Elektrik AŞ (VEDAŞ) ekipleri tarafından değiştiriliyor.

  VEDAŞ Müdürü Emrullah Okuducu, kış mevsiminde bölgede, alçak ve orta gerilim arızalarının artmaya başladığını söyledi.

  VEDAŞ’ın ayılarla başı dertte #1

  "AYILAR DİREKLERE ZARAR VERİYOR"

  Yapmış oldukları arıza incelemelerinde özellikle Çaldıran bölgesinde farklı durumlarla karşılaştıklarını ifade eden Okuducu, “Bazı bölgelerimizde sık sık direk yıkılmalarını gözlemledik. Bu arızaların kök nedenlerini araştırırız her zaman. Araştırdığımızda, direklerimizin yabani bir hayvan tarafından parçalanarak veya zayıflatılarak bu yıkıma neden olduğu şeklinde bir tespitte bulunduk. Bunu gözlemlemek amacıyla özellikle yıkımın çok olduğu bölgeyi kamerayla izlemeye başladık. Ve gördük ki özellikle belli saatlerde yabani ayıların, direklerimize pençeleriyle zarar vermek suretiyle parça kopardıkları bu da zamanla direklerimizin zayıflamasına ve yıkılmasına neden olduğunu tespit ettik.

  VEDAŞ’ın ayılarla başı dertte #2

  VEDAŞ’ın ayılarla başı dertte VİDEO

  KUŞKONMAZ TAKTIK

  Hal böyleyken buna nasıl bir tedbir alabiliriz, hayvanlara zarar vermeden biz bunu nasıl düzeltebiliriz diye çalışmalara başladık. Burada daha önce yabani kuş göçlerinin olduğu mevsimlerde kuşları uzaklaştırmak ve ölmelerini engellemek amacıyla kullanmış olduğumuz ‘Kuşkonmaz’ gibi bazı aparatlarımız var. Bu aparatlardan faydalanmak suretiyle biz direklerimizin birkaç noktasına bu aparatlardan taktık." dedi.

  VEDAŞ’ın ayılarla başı dertte #3

  VEDAŞ’ın ayılarla başı dertte #4

  VEDAŞ’ın ayılarla başı dertte #5

  VEDAŞ’ın ayılarla başı dertte #6

  VEDAŞ’ın ayılarla başı dertte #7

  VEDAŞ’ın ayılarla başı dertte #8

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir