Euro
9.0165
0.05%
Dolar
7.4661
0.1%
Altın
438.92
0.25%
Borsa
1.524
0%
Bitcoin
265.060
-2.10%
-3ºC
İstanbul
Açık -3 C
  Yüksekovalı kardeşler elektrikli araç yaptı

  Yüksekovalı kardeşler elektrikli araç yaptı

  Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan Yusuf ve Musa Yılmaz kardeşler, topladıkları hurda malzemelerden elektrikli araç üretti.
  • İHA
  • 12.01.2021 - 09:14
  • Güncelleme : 12.01.2021 - 14:31

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde ikamet eden ve İpekyolu Caddesi üzerinde demir doğrama işi yapan Yılmaz kardeşler, herkesin çöp diye attığı malzemeleri hayal ettikleri elektrikli araç için iş yerlerinde biriktirdi.

  İki kardeş, hurda parçalarla 10 gün içerisinde elektrikli araçlarını yaptı.

  Yaptıkları aracı deneme amaçlı İpekyolu Caddesi üzerinde trafiğe çıkartan kardeşler, araçlarının çok iyi çalıştığını belirtti.

  35 KİLOMETRE HIZ YAPIYOR

  Aracın ileri ve geri ile yön alma kabiliyetinin son derece iyi olduğunu ifade eden kardeşler, saatte 35 kilometre hız yapan araçlarının vatandaşlardan büyük ilgi gördüğünü kaydetti.

  Yüksekovalı kardeşler elektrikli araç yaptı ViDEO

  Yüksekovalı kardeşler elektrikli araç yaptı #1

  "BU PROJEYİ GERÇEKLEŞTİRDİK"

  Ağabeyi Musa ile birlikte böyle bir proje hayata geçirdiklerimi söyleyen Yusuf Yılmaz, "Bu projeyi gerçekleştirmeye çalıştık. Normalde 35 kilometre falan gidiyor. Televizyonlarda elektrikli arabalar gördük. Biz de kendi projemizi yapmak istedik. Hayallerimizle birlikte bu projeyi gerçekleştirdik. Şimdi artık rahatlıkla sürüyoruz. Yapımı ise 10 gün sürdü. Birkaç eksiği kalmış, inşallah kısa sürede gideceğiz." dedi.

  Yüksekovalı kardeşler elektrikli araç yaptı #2

  "YENİ NESİL TAŞITI OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ"

  İmkan olursa her türlü aracın yapımına talip olduklarını söyleyen Musa Yılmaz, "Önce motorlu taşıt olarak yaptık. Sonra motoru söküp tekrar akülüye çevirdik. Motorlu olması hem çevre kirliliği hem de gürültü kirliliğine neden oluyordu. Akülü araba yaptık çünkü hem doğa dostu hem de geleceğin yeni nesil taşıtı olarak düşünüyoruz. Sağdan soldan topladığımız hurda parçalarla elektrikli arabamızı yaptık. Bu şekilde iş yerimizde artan hurdalar da boşa gitmedi. Elimizden bu kadarı geldi. İmkanlar sağlansa çok çok güzel işler yaparız." şeklinde konuştu.

  Yüksekovalı kardeşler elektrikli araç yaptı #3

  Yüksekovalı kardeşler elektrikli araç yaptı #4

  Yüksekovalı kardeşler elektrikli araç yaptı #5

  Yüksekovalı kardeşler elektrikli araç yaptı #6

  Yüksekovalı kardeşler elektrikli araç yaptı #7

  Yüksekovalı kardeşler elektrikli araç yaptı #8

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir