taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.6469
6.26
1496.58
95286.18
271.802

İstanbul Finans Merkezi ofisleri yakında satışta

"İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) Projesi" için birçok finans kurumu Ataşehir'e doğru yola çıktı.

30.05.2015 - 10:28..
Whatsapp ile paylaş

finans

Türkiye 2023 hedeflerine adım adım ilerliyor. İlk amaç, 8 yıl sonra dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak. Akşam'ın haberine göre; bu vizyonun en önemli projelerinin başında ise İstanbul Finans Merkezi geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde Emlak Konut GYO proje geliştiriciliğinde çalışmaları yapılan İstanbul Finans Merkezi projesinin 2018'de tamamlanması bekleniyor.

7 AŞAMALI SEFERBERLİK

İFM'de seferberlik için 7 çalışma başlatıldı. İşte Kalkınma Bakanlığı'nın koordine ettiği başlıca eylemler:

İFM İÇİN İKİ KURUL GELİYOR

Haziran ayına kadar, koordinasyon için "organizasyon modeli" oluşturulacak. "Ulusal Danışma Kurulu" ve "Uluslararası Danışma Konseyi" olmak üzere iki konsey kurulacak.

FİNANSAL YENİ ÜRÜNLER

SPK sorumluluğundaki çalışma kapsamında, organize piyasalarda işlem gören türev araçlarının çeşitliliği artacak. Banka dışı finansal piyasalar geliştirilecek. Haksız rekabete yol açan vergi uygulamaları ortadan kaldırılacak.

ANLAŞMAZLIKLARA ÇÖZÜM

Adalet Bakanlığı sorumluluğunda İstanbul Tahkim Merkezi kurulacak. Finans sektörü için 'ihtisaslaşmış mahkemeler' oluşturulacak. Düzenlemelerle teminat mektuplarının elektronik ortamda izlenmesi sağlanacak.

YOLLARIN KESİŞİM NOKTASI

Dev merkezin insan yükünü kaldırabilmesi için altyapı ve ulaşım seferberliği de başladı. İFM'ye raylı sistemle ulaşım sağlanacak. Kadıköy-Kartal Metrosu doğuya uzatılarak Kartal-Kaynarca raylı sistem bağlantısı tamamlanacak.

ÖZEL TEKNOLOJİK ALTYAPI

İFM'de en üstün teknolojik altyapı için de kapsamlı bir çalışma başlatıldı. Borsa İstanbul'un Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ile Pay Piyasası'nın teknolojik altyapısı geliştirilecek. Borsa İstanbul ile Boğaziçi Üniversitesi, 'Teknoloji Geliştirme Bölgesi' kuracak.

ON BİNLERE İŞ İMKANI

İFM Projesi, on binlerce kişiye iş imkanı yaratacak. Nitelikli insan gücü için Milli Eğitim Bakanlığı sorumluluğunda çalışmalar hızlandı. Uluslararası geçerliliği olan sertifikaya sahip uzman sayısı artırılacak. Arapça ve Rusça "seçmeli ders" olacak.

FAİZSİZ FİNANS GELİŞECEK

Katılım bankacılığı ve faizsiz finans sistemiyle İstanbul'un cazibesi artacak. Üniversitelerin işletme ve iktisat fakültelerinde "İslam Ekonomisi" ve "Faizsiz Finans"; ilahiyat fakültelerinde ise "Ekonomi ve Finans" alanlarında dersler programa konulacak.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir