Euro
14.2829
1.96%
Dolar
12.6575
2.33%
Altın
730.84
2.49%
Borsa
1.776
0%
Bitcoin
735.146
2.83%
18ºC
İstanbul
Hafif yağmur 18 C

  George Monbiot'in 'Yaban Yaşam' kitabı raflarda

  İngiliz yazar Monbiot'in yeni kitabı Everest Yayınları tarafından yayımlandı.
  • Haber Merkezi
  • 10.01.2018 - 09:36
  George Monbiot'in 'Yaban Yaşam' kitabı raflarda

  Gazeteci, araştırmacı, düşünür, zoolog ve ekolojist George Monbiot günümüzün en etkili entelektüellerinden biri. Asıl alanı zooloji ve ekoloji olmakla beraber gerek The Guardian’daki köşesinde yazdıkları gerekse YouTube’da yayımlanan ve on milyondan fazla kişi tarafından izlenmiş olan “TED Konuşmaları”dan bölümler, bugün çok geniş kitleler için yol gösterici, ilham ve umut kaynağı oluyor. Ekoloji alanındaki çığır açan fikirleriyle, bu düşünceleri günümüz siyasetiyle birleştirme çabasındaki ufuk açıcı kitaplarıyla yerküremizin ve insanlığın geleceği için var gücüyle çabalıyor.

  YABAN YAŞAM

  Günümüz dünyasının acil çözüm arayan sorunlarını başlıklarına taşıyan Everest Yayınları Gündem Dizisi, bu ay George Monbiot’nun Yaban Yaşam: Karayı, Denizi ve İnsan Yaşamını Yeniden-yabanlaştırmak adlı ödüllü ve sıra dışı kitabını okurlarıyla buluşturuyor.

  George Monbiot in Yaban Yaşam kitabı raflarda #1

  Zoolog, ekolojist ve gazeteci George Monbiot, Yaban Yaşam’da bugüne kadar ekoloji ve doğa konusunda bildiklerimizi kökten sorguluyor. Yeni bilimsel bulgular ışığında, insanlığın ve gezegenimizin geleceğiyle ilgili hayal gücünü zorlayan tablolar resmediyor. Uzak ve yakın geçmişte doğal alanların ve ekosistemlerin yaşadığı büyük tahribatı gözler önüne seren Monbiot, Yaban Yaşam’da ısrarla bu süreci tersine çevirebileceğimizi vurguluyor.

  DEVRİM NİTELİĞİNDE ÖNERİLER

  Bugün dünyanın birçok yerinde, bu alanda olağanüstü yenileme ve onarma çalışmalarının yürütüldüğünü gösteriyor. Hayalinin bugün nesli tükenmiş birçok vahşi ve yırtıcı hayvanı tekrar ekosistemlerimize dahil etmek olduğunu ifade eden Monbiot, bu yolla hem rezervleri büyük zarar görmüş olan yerküremizi onarabileceğimizi, hem de biz insanların yaban yaşama yeniden katılıp daha tatminkâr, daha zengin hayatlar sürebileceğini ileri sürüyor.

  George Monbiot in Yaban Yaşam kitabı raflarda #2

  George Monbiot

  Yaban Yaşam: Karayı, Denizi ve İnsan Yaşamını Yeniden-yabanlaştırmak, bu konuda devrim niteliğinde öneriler sunan; dünyanın çeşitli yerlerinden sıra dışı örnekler vermekle insanlığa ve geleceğe inancımızı tazeleyen tam anlamıyla çığır açıcı bir kitap.

  George Monbiot her zaman özgündür – fikirleri zekâ dolu, araştırması da derin ve titiz olduğu için. Bu sıradışı kitapta gezegenimizin yeni geleceği hakkında ikna edici bir argüman sunuyor. Bilinçli bir şekilde nasıl doğayı korumakla başlayıp onu bilfiil yeniden inşa edecek kadar ilerlediğimizi gösteriyor.

  Brian Eno

  Müzisyen

  Yazar: George Monbiot

  Yayınevi: Everest Yayınları

  Çeviren: Muammer Pehlivan

  Yayım yılı: 2018

  Türü: Yaşam

  Syf: 350

  Kitabı satın almak için linki tıklayın:

  nobelkitap

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim: ergul.tosun@ensonhaber.com

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir