Yazar Rafet Sertoğlu: Büyük yazarlar ilhama ihtiyaç duymazlar
İHA

Yeni bir kitap projesi için araştırmalar yaptığını ve şimdiye dek basımı yapılmış 200’ü aşkın kitabının tashihi üzerinde çalıştığını belirten Yazar Rafet Sertoğlu; yeni kitabı hakkında bilgiler vererek, "Taslak aşaması ve yazım süreci yaklaşık 10 ay sürdü. Sonra, edite çalışmaları ve bazı geri bildirimler almak için inceletme süreci, ardından ekleme ve iyileştirmeler için 8-9 ay geçti. Yazarken; hayal gücümün kaynaklarına hangi ölçüde başvurursam seçtiğim konuya dair yaşananlarla ilgili yazılmış ne kadar kaynak varsa abartısız hepsi elimden geçer. İlgili kitapları titizlikle incelerim. Ayrıca içeriği besleyip destekleyecek nitelikteki pek çok makale ve anıyı okurum." ifadelerini kullandı.

"BÜYÜK YAZARLAR KARAR VERİR VE YAZAR"

Farklı dillere çevrilen ve yayınlanan kitapları hakkında da bilgiler veren Sertoğlu; "Şimdiye kadar İngilizce, Almanca, Rusya ve Kazakçaya çevrildi. Moğolistan’da yayınlandı ve yakın zamanda Hollanda, Fransa, İran, İspanya ve Arapça dillerinde yayınlanacak. Çalışmaya geçmeden önce ritüelleri olmayan sanatçılar düşünmek zor. Küçük ritüeller bile çok faydalı olabilir. Ancak benim için esas olan çalışma programına sadık kalmak ve ilham bekleme saçmalığına düşmemektir. Büyük yazarlar Müz’ü (ilham perisi) beklemezler. Bu amatörlerin dillendirdiği boş bir tevatürdür. Büyük yazarlar karar verir ve çalışmaya başlar." dedi.

Yazar Rafet Sertoğlu: Büyük yazarlar ilhama ihtiyaç duymazlar

"YAZARLAR HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULMUŞ DEĞİL"

Sertoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü; "Üzülerek belirtmeliyim ki Türk edebiyatı ve yazarlar hak ettikleri değeri bulabilmiş değil. Bunun yanı sıra hak etmemesine rağmen köpürtülen kitaplar ve yazarlar da yok değil. Okurla buluşan 200’ü aşkın kitabın yazarıyım fakat halen kendimi tamamen bir ’yazar’ olarak hissetmiyorum." diye konuştu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)