Petrol
109.74
-2.41%
Euro
17.5285
0.81%
Dolar
16.6966
0.35%
Altın
970.93
-0.21%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
322.561
-4.05%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C
  Yeni çıkanlar - 24 Şubat 2020

  Yeni çıkanlar - 24 Şubat 2020

  Bu haftanın yeni çıkan kitaplarını sizler için derledik.
  • Özel İçerik
  • 24.02.2020 - 12:32
  • Güncelleme : 24.02.2020 - 12:32

  Yeni çıkanlar - 24 Şubat 2020 #1

  Yeni çıkanlar raflardaki yerini aldı. Bu hafta da ilginizi çekecek kitapları sizler için listeledik.

  Yeni çıkanlar - 24 Şubat 2020 #2

  EKSİK DÜNYA BALTI

  Lataşiba adlı romanıyla çok sevilen İrem Uşar, bu kez okurlarını yeraltında saklı fantastik bir dünyaya davet ediyor. Yerüstündeki bitmeyen bir savaş yüzünden yüzlerce yıldır yeraltına sığınanların yaşam mücadelesi, insanın doğayla eşsiz uyumunu yüceltiyor. Roman, gerçekle bilinçaltı arasında gidip gelen katmanlı kurgusuyla, insan zihninde şiddete karşı koyabilen gizemli güçleri şiirsel bir dille canlandırıyor. Umut, özgürlük, cesaret, bellek ve gerçeklik gibi kavramları usta işi bir kurguyla harmanlayan yazar, zengin metaforları ve incelikli göndermeleriyle görkemli bir anlatı sunuyor...

  Eksik Dünya Baltı

  İrem Uşar

  Günışığı Kitaplığı

  S.: 184

  Kitabı satın almak için tıklayınız: kitapyurdu

  Yeni çıkanlar - 24 Şubat 2020 #3

  GÖKTEN ÜÇ HİKÂYE DÜŞTÜ

  Darıca’da Yaşayan Ali Umut Seçkin , Doğuştan Serabral Palsi (Beyin Felci) hastasıdır. Konuşamıyor, yürüyemiyor. Yemek dahil tüm günlük yaşam ihtiyaçlarını bir yardımcı olmadan yapamıyor. Hiç okula gidemedi ama bu onu yıldırmadı ve bireysel rehabilitasyon hocası desteği ile, azim ve inançla okuma yazmayı öğrendi. Kitabını 13 yaşında kaleme almaya başladı. Ali bugün 15 yaşında bir delikanlı. Yazmış olduğu bu kitabı kullanabildiği tek parmağı ile tablet üzerinde yazmıştır. Kitabı onun sabrı, azmi ve başarısı sonucunda ortaya çıkmıştır.

  Gökten Üç Hikâye Düştü

  Ali Umut Seçkin

  Goya Kitap

  S.: 144

  Kitabı satın almak için tıklayınız: kitapyurdu

  Yeni çıkanlar - 24 Şubat 2020 #4

  HAKİKAT İNCİNMESİN

  “Hakikat İncinmesin” dört kadının iç içe geçen hayatlarını; ölüm, mahremiyet, masumiyet, hatıralar, yaşlılık ve gençlik üzerinden başlatılan bir sorgulamaya dönüştürüyor. Fatma Barbarosoğlu bu romanında okuyucusunu yakın tarihin değil, yakan tarihin bellek duraklarında ağırlıyor.

  Hakikat İncinmesin

  Fatma Barbarosoğlu

  Profil Kitap

  S.: 208

  Kitabı satın almak için tıklayınız: kitapyurdu

  Yeni çıkanlar - 24 Şubat 2020 #5

  BİR FIRTINA TUTTU BİZİ

   

  Dağ, dağ üzerine konur mu? Bu ne yüce bir hayaldir. Peki, dağ üstüne dağ konulsa dağ olur mu? Olmaz diyor türküde. Bildiğimiz dağ anlamında bir dağın dağ üzerine konulması mümkün mü? Sözün asıl sahibi imkânsız bir şeyden mi bahsediyor yoksa nasıl bir yük taşıdığından, taşıdığı o yükün aklî anlamda yük sayılmayacağından, bir gönül yükü olduğundan mı? Bir de yanık yarası anlamında dağ var. Koymak fiilini kullandığına göre bu uzak anlam ama yine şöyle düşünülebilir: Bu gönül yarasını/yanığını/ dağını başka bir dağ kapatmaz. Kapatmadığı gibi aslî yarayı da çekilmez yapar. Lirik/aşkî şiirin emsalsiz mısralarından biri “Dağ üstüne dağı koysam dağ olmaz”…

  Bir Fırtına Tuttu Bizi

  Mehmet Aycı

  Hece Yay.

  S.: 88

  Kitabı satın almak için tıklayınız: kitapyurdu

  Yeni çıkanlar - 24 Şubat 2020 #6

  KEDİNAME

  Ben kim miyim? Lokum Yardım.

  Bu kitabın hazırlanmasındaki en büyük belki de tek ilham kaynağıyım.

  Yıllar önce sahibim Mehmet Nuri Yardım, bana vermiş olduğu sözü tutup bu satırları kaleme aldı. Bu kitap sayesinde biz kedileri biraz daha yakından tanıyacak, kimseye anlatamadığımız hatıralarımızı okuyacaksınız.
  Kim bilir belki de sahibimin hayali gerçekleşecek, kedisiz ev kalmayacaktır.

  Kediname

  Mehmet Nuri Yardım

  Akıl Fikir Yay.

  S.: 224

  Kitabı satın almak için tıklayınız: kitapyurdu

  Yeni çıkanlar - 24 Şubat 2020 #7

  KARAOVA

  Çağlar Çetok'un tarihin unutulmaz iki efesinin gerçek hayat hikâyelerinden kurgulayarak kaleme aldığı Karaova hem bir dönemin siyasi ve toplumsal panoramasını gözler önüne seriyor hem de derinlikli psikolojik tahlilleriyle iki efenin mücadelesi üzerinden iyilikle kötülük meselesini tarafsızca sorguluyor.

  Karaova

  Çağlar Çetok

  Destek Yay.

  S.: 240

  Kitabı satın almak için tıklayınız: kitapyurdu

  Yeni çıkanlar - 24 Şubat 2020 #8

  KÜL SESLERİ

  Elinizdeki kitap, Akın Olgun’un ikinci öykü denemesidir. Duyduğu, tanık olduğu, etkilendiği gerçek yaşam kesitlerini yeniden kurgulayarak öyküleştirmiştir.

  Öykülerinin hiçbiri için mekân, zaman ve yer belirtmemeye özen göstermiştir...

  Kül Sesleri

  Akın Olgun

  Tekin Yay.

  S.: 168

  Kitabı satın almak için tıklayınız: kitapyurdu

  Yeni çıkanlar - 24 Şubat 2020 #9

  GÖKTEN KUŞ YAĞDI

  Romanımız; büyük kayıplar, yaşama heyecan katan bir ölüm anlaşması, ormanın güçlü çağrısı ve hayata değer veren bir aş hikâyesi. Hikâyemiz alışılmadık bir hikâye. Ancak görgü tanıkları olduğundan, inanmamız icap ediyor. Hikâyenin yaşandığı, eşi benzeri bulunmayan varlıklara ev sahipliği yapan bu sıra dışı yerleri de göz ardı etmeyelim. Özgürlük sevdalısı üç yaşlı adamın, ormanda kaybolmayı seçmesiyle açılıyor romanımız. Özgürlük nasıl yaşayacağını seçmektir. Ve tabii ki nasıl öleceğini de. Tom ve Charlie'nin misafirlerine söyleyecekleri şey buydu. İkisinin yaşı toplamda neredeyse iki yüz yıl ediyordu. Üçüncü ise artık konuşmuyordu. Yeni ölmüştü. “Öldü ve gömüldü.” Diyecekti Charlie, adının ve kaderinin tutarsızlığı hikâye boyunca sizlere musallat olacak şu Boychuck, Ted veya Ed ya da Edward'a giden yolun uzunluğundan dolayı ona inanmak istamayan misafirine. Peki aşk? Biraz beklemeniz gerek. Aşk için de vakit ve romanımızda yeteri kadar sayfa var.

  Gökten Kuş Yağdı

  Jocelyne Saucier

  Çev.: Özge Pekdemir

  Yeni İnsan Yay.

  S.: 136

  Kitabı satın almak için tıklayınız: kitapyurdu

  Yeni çıkanlar - 24 Şubat 2020 #10

  ŞEHİRDEKİ KÜÇÜK

  Büyük şehirde yaşayan küçük bir çocuksanız insanlar sizi görmez, sesler sizi korkutabilir ve ne yapacağınızı bilmek bazen zordur.

  2018 Kate Greenaway Medal ödüllü çizer Sydney Smith, kayıp kedisini arayan bir çocuğun bakış açısından şehrin karmaşasını anlatıp sığınakları tarif ediyor.

  Şehirdeki Küçük

  Sydney Smith

  Çev.: Gonca Özmen

  Kırmızı Kedi Yay.

  S.: 40

  Kitabı satın almak için tıklayınız: kitapyurdu

  Yeni çıkanlar - 24 Şubat 2020 #11

  HAFIZA SANATI

  Yates’in, hafıza sanatının Antik Yunan, Ortaçağ ve Rönesans boyunca geçirdiği dönüşümü inceleyen bu klasikleşmiş kitabının estetik, psikoloji, tarih felsefesi, bilimler ve edebiyat alanlarına paha biçilmez katkıları oldu. Bu kitap karşısında akla şu soru gelebilir: Bir akademisyen, bir yazar nasıl bu kadar derin sulara dalabilir? Yates, bu tarihsel anlatıya hayat veren tutkusunu vaktiyle şöyle dile getirmiş: “Rönesans’ın büyüye dayalı veya batıni hafıza sistemleri benim için büyük bir soru işaretiydi. Sonunda, ardındaki itkinin Rönesans Hermetizm geleneği olduğunun farkına vardım... geçmişin bu geleneklerini ne kadar anlaşılır hale getirmeye çalışsam da, onlarla aramda her zaman asla ele geçiremediğim bir mesafe kalıyordu. Ama peşi sıra gitmeye devam ettim.”

  Hafıza Sanatı

  Francez A. Yates

  Çev.: Ayşe Deniz Temiz

  Metis Yay.

  S.: 432

  Kitabı satın almak için tıklayınız: kitapyurdu

  *

  Damla Karakuş

  damla.karakus@ensonhaber.com

  Instagram: biyografivekitap


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir