Petrol
110.03
0.84%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
478.380
-0.72%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C

  Ara Güler'in objektifinden Yaşar Kemal foto-sergisi

  Usta yazar Yaşar Kemal'in Ara Güler tarafından çekilen fotoğraflarından oluşan Yaşar Kemal'e Bir Ara'lık Bakış sergisi açıldı.
  • AA
  • 11.03.2016 - 03:52
  Ara Güler'in objektifinden Yaşar Kemal foto-sergisi

  Beşiktaş Fulya Sanat Merkezi'ndeki sergi açılışında AA muhabirine açıklamada bulunan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdür Yardımcısı ve sergi küratörü Veysel Uğurlu, "Sergide Ara Güler'in objektifinden Yaşar Kemal fotoğrafları yer alıyor. Ara Güler ve Yaşar Kemal iki efsane ismimiz. Değişik zamanlarda karşılaşmışlar. Ara Güler, 'Yaşar Kemal'i İstanbul'da ilk ben karşıladım' diyor" dedi.

  Ara Güler in objektifinden Yaşar Kemal foto-sergisi #1

  Uğurlu, Güler'in Yaşar Kemal'e İstanbul'u gezdirdiğini ve farklı mekanlarına götürdüğünü de aktararak, şöyle konuştu:

  "Yaşar Kemal de şöyle söyler, 'Ara Güler bir Anadolu efsanesidir'. Bu sergide Yaşar Kemal'in değişik dönemlerinde ilk İstanbul'dan başlayıp son derece birbirinden farklı dönemler bir araya geliyor. Sergi aynı zamanda, Yaşar Kemal'in hayatı ve  İstanbul için de bir belgesel niteliğinde. Sergideki eserleri Ara Güler'in çektiği 500 fotoğraftan seçtik."

  Ara Güler in objektifinden Yaşar Kemal foto-sergisi #2

  Usta gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Ara Güler ise, Yaşar Kemal'in eserleriyle hayatı insanlara en iyi şekilde aktardığını vurgulayarak, "Ben de gazeteciyim. Fotoğrafçı değilim. Fotoğrafçı ile gazeteci arasındaki fark budur. Fotoğrafçı bomba patlar kaçar. Ama gazeteci peşinden gider olayı yakalamaya çalışır. Bu farkı anlamak lazım. Fotoğrafçı düğmeye basan adam değil, iş yapan adamdır. Ben de her şeyi gazetecilik tarafından düşündüm ve bu yaşa kadar ona göre çalıştım. Yani benim kadar yaşayan uzun gazeteci yok" diye konuştu.

  Ara Güler tarafından çekilen 44 Yaşar Kemal fotoğrafının yer aldığı sergi, 31 Mart'a kadar görülebilecek.

  Ara Güler in objektifinden Yaşar Kemal foto-sergisi #3

  Ara Güler in objektifinden Yaşar Kemal foto-sergisi #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir