Euro
10.054
-0.05%
Dolar
8.5273
0.02%
Altın
480.69
0.03%
Borsa
1.418
-0.42%
Bitcoin
404.041
0.27%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  Edebiyatçıların kedilerle olan dostluğu

  Edebiyatçıların kedilerle olan dostluğu

  Pek çok şiir, roman ve öyküye konu olan kediler, yazarı için kimi zaman ilham kimi zamansa hayatı paylaştığı dostu oluyor.
  • Haber Merkezi
  • 24.01.2019 - 12:48
  • Güncelleme : 24.01.2019 - 13:01

  Edebiyat dünyasına unutulmaz eserleriyle yön veren şair ve yazarların ilham kaynağı olarak gösterilen kediler, tarih boyunca edebiyatseverlerin ilgisini çekti.

  YAZARLARIN DOSTU, ARKADAŞI

  Pek çok şiir, roman ve öyküye konu olan kediler, bazen ilham kaynağı olarak işaret edildi, bazen de dünyaya farklı gözlerle bakan şair ve yazarların yalnızlığını paylaştığı yoldaşı ve dostu olarak, en az sahipleri yazar ve şairler kadar ilgi gördü.

  Edebiyatçıların kedilerle olan dostluğu #1

  EDEBİYATÇILARIN KEDİ SEVGİSİ

  Usta şair ve yazarların ortaya koyduğu eserleri kadar, taşıdıkları kedi sevgisi de her zaman merak konusu oldu. Türk ve dünya edebiyatının en sevilen isimleri arasında yer alan Peyami Safa, Ahmet Hamdi Tanpınar, Tomris Uyar, Orhan Veli Kanık, Nazım Hikmet, Metin Altıok, Oktay Rifat, Erol Güney, Behçet Necatigil, Ece Ayhan, Melih Cevdet Anday, Necip Fazıl Kısakürek, Nilgün Marmara, Haydar Ergülen, Sylvia Plath, Edgar Allan Poe, Jean Paul Sartre, Frida Kahlo ve Bukowski, gerek kedileri gerekse kediler üzerine yazdıklarıyla tanındı ve çok konuşuldu.

  Edebiyatçıların kedilerle olan dostluğu #2

  LALE MÜLDÜR'ÜN KEDİ ŞİİRİ

  Dün gece sen uyurken/Yüreğim bir yıldız gibi bağlandı sana/İşte bu yüzden sırf bu yüzden/Yeni bir isim verdim sana Destina..." dizelerine ve sevilen pek çok şiire imzasını atan şair Lale Müldür de kedilerle olan bağını aşkla buluşturan dizelerini "Eskil bir aşk öyküsü" isimli şiirinde, "Boynumda yağmurdan bir kolye.../ıslak taşlara oturuyorum bugünlerde.../bir siyam kedisi ve ben... pek çok şeyi geriye doğru unutuyoruz..." şeklinde ifade ediyor.

  Edebiyatçıların kedilerle olan dostluğu #3

  İNSANIN MUHTAÇ OLDUĞU AŞK

  Müldür, "Ben sana kediydim hayatımız iki sarı ikindiydi yazda.../sen bana kediydin yaşayıp yaşamamaktı gözlerimiz.../sen bana kediydin ısınmış birer kıştı ellerimiz.../sen bana kediydin bilmem kaç masum şiirdi kirpiklerin.../sen bana kediydin Buhurumeryem bir anıydı yüzün.../ben sana kediydim kanatlı melek çoğalmasıydı susmamız.../ben sana kediydim sevmelerden Musevi bir sevmekti kalbin..." dizelerinde, kedilerinden aldığı ilhamla, bir insanın kendi tekamülünü gerçekleştirmek için muhtaç olduğu aşkı betimliyor.

  Edebiyatçıların kedilerle olan dostluğu #4

  "KEDİLERE NANKÖR DEMEK YAZIKTIR"

  Müldür, "Kedilerin nankör olduğu konusundaki düşüncelerin hepsi safsatadır çünkü kedilerin iki yüzlü olmaları olacak iş değildir. Kedilerle ilgili pek çok şey çıkıyor ama ben onların nankörlüğüyle ilgili hiçbir olay yaşamadım ve görmedim. Kediler nankör olsaydı, kedim Noela'yı defalarca yalnız bıraktım ama o sokağı çok sevmesine rağmen hiçbir zaman beni terk etmedi, gitmedi. Onu çok seviyorum, her seferinde gelip beni buluyor. Noela'nın nesi nankör şimdi? Kedilere 'nankör' demek yazıktır, günahtır ve kedilerin nankör olduğu inanışı da halkın uydurduğu birtakım safsata inanışlardır." diye konuştu.

  Edebiyatçıların kedilerle olan dostluğu #5

  Amerikalı yazar Ernest Hemingway'ın kedisi

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir