Petrol
111.8
1.00%
Euro
17.3937
0.56%
Dolar
16.3247
1.55%
Altın
973.26
0.73%
Borsa
2389
0.00%
Bitcoin
482.450
1.57%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  İlk kez doğal kehribar tespit edilen saha inceleniyor

  Bayburt'ta köylülerin yıllardır çıra diye yaktığı alandaki maddenin doğal kehribar olduğunun tespit edilmesinin ardından 9 Eylül Üniversitesi akademisyenleri tarafından çalışma yapılıyor.
  • AA
  • 15.09.2018 - 13:02
  • Güncelleme : 15.09.2018 - 13:27
  İlk kez doğal kehribar tespit edilen saha inceleniyor

  Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Gündoğan, yaptığı açıklamada, merkeze bağlı Aydıncık köyündeki sahada gerçekleştirdikleri çalışmanın amacının, kehribarın oluştuğu ortamın 50 milyon yıl önceki jeolojik tarihçesine ilişkin bilgilere ulaşmak olduğunu söyledi.

  "SOMUT VERİLER ELDE EDECEĞİZ"

  İbrahim Gündoğan, jeolojinin sadece neyin, ne olduğuyla değil, aynı zamanda nasıl oluştuğuyla da ilgilendiğini belirterek, "Onun için burada arazi çalışması planladık. Bu araştırma sonucunda da üniversitemize Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) önermeyi planlıyoruz. Proje kabul edildiğinde, biraz daha bölgesel ölçekli, eosen yaşında bu katmanların arazide nerelere kadar uzandığına ilişkin çalışma yapacağız. Böylece bölgede kehribarın olabileceği zonlar ve olası potansiyelle ilgili daha somut veriler de elde etmiş olacağız." dedi

  İlk kez doğal kehribar tespit edilen saha inceleniyor #1

  "DAHA GENİŞ BİLGİ SAHİBİ OLACAĞIZ"

  İbrahim Gündoğan, "Bu fosillere ilaveten kehribarın olduğu zonlarda kabuklu canlılar tespit ettik. Bu konu uzmanlık alanım olmadığı için üniversitemizdeki ilgili hocalarımıza danışacağız. Bunların yaşlandırmaları ve türleriyle ilgili nasıl bir ortamı temsil ettikleri araştırılacak. Benim ilk defa gördüğüm yaprak fosillerini de inceleyerek, buranın bitki florası hakkında biraz daha geniş bilgi sahibi olacağız. Yaprak fosillerinin yanı sıra deniz minaresi ve kabuklu midye tarzında canlılar var. Ayrıca, nümerik dediğimiz üst katmanlarda eosen yaşını belirten fosilli zonlarımız da var." diye konuştu.

  İlk kez doğal kehribar tespit edilen saha inceleniyor #2

  İlk kez doğal kehribar tespit edilen saha inceleniyor #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir