Euro
9.0118
0.49%
Dolar
7.4586
1.33%
Altın
437.78
0.06%
Borsa
1.524
-1.43%
Bitcoin
277.065
-1.65%
3ºC
İstanbul
Bulutlu 3 C

  İstanbul'un hafızası kütüphanede korunuyor

  Birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul'un derinlikli tarihi "İstanbul Kitaplığı"adıyla kurulduğu kütüphanede toplandı.
  • DHA
  • 15.10.2018 - 11:49
  • Güncelleme : 15.10.2018 - 11:50
  İstanbul'un hafızası kütüphanede korunuyor

  Sultanahmet Soğukçeşme Sokak’taki tarihi konakta bulunan İstanbul Kütüphanesi’nde, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait 14 binden fazla kaynak bulunuyor.

  TÜRKİYE'NİN EN ZENGİN KOLEKSİYONLARINDAN

  Turizmci ve yazar Çelik Gülersoy’un topladığı koleksiyondan oluşan vakıf kütüphanesi, 1990 yılından beri İstanbullulara hizmet veriyor.

  İstanbul’a dair eser ve görsel malzemelerin bulunduğu kütüphane, edebiyat ile şehircilik alanındaki kitap ve dergilerle de Türkiye’nin en zengin koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

  İstanbul un hafızası kütüphanede korunuyor #1

  YERLİ VE YABANCI İSİMLERİN ESERLERİ MEVCUT

  Koleksiyonda Osmanlı'nın 31'inci Padişahı Abdülmecit tarafından İstanbul’a davet edilerek başta Ayasofya olmak üzere çok sayıda restorasyona imza atan İtalyan Mimar Gaspare Fossati’den tutun da gerçek adı Lois Maria Julien Viaud olan Fransız Roman yazarı Pierre Loti’ye kadar yerli ve yabancı birçok ismin eserleri bulunuyor. Kütüphanede ayrıca arşivdeki gravürleri, incelemek de mümkün.

  İstanbul un hafızası kütüphanede korunuyor #2

  "İNTERNETLE BİRLİKTE OKUYUCU SAYISI AZALDI"


  Çelik Gülersoy Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olan kütüphane yetkilisi Deniz Yalav, şehrin belleğini oluşturan İstanbul Kitaplığı’nı anlattı.

  Çelik Gülersoy, "İstanbul kitaplığı, 1990 yılının Ocak ayında açıldı. Burası başlangıçta şehir hakkında bilgi sahibi olmak, İstanbul hakkında araştırma yapmak isteyenler için açıktı. Daha sonra kapıyı herkese açtık. Başlangıçta gelen giden, okuyucu sayısı çok fazlaydı. Ancak son 5 yılda bu sayı giderek azaldı. Tabii bunda internetin de rolü olabilir . Kütüphane İstanbul için başvurulacak çok önemli bir merkez" dedi.

  İstanbul un hafızası kütüphanede korunuyor #3

  "HER DİLDE YAZILAN ESER VAR EN ESKİSİ 1541 YILINA AİT"

  Çelik Gülersoy, "Yaklaşık 14 bin kitap bulunuyor ve içlerinde 500’ü sadece müzayedelerde görebileceğiniz nadir eser kategorisinde. Kütüphanede hemen hemen her dilde İstanbul’a dair yazılmış kitap var. En eski eser 1541 yılına ait. Bu eser, Osmanlı dönemini kapsayan bir kitap. Kitaba 25 bin lira değer biçiliyor. Bunun yanı sıra şehir tarihinde belge olarak kullanılabilecek çok sayıda kitap da bulunuyor" diye konuştu.

  İstanbul un hafızası kütüphanede korunuyor #4

  "NADİR ESERLERİ DİJİTALE AKTARACAĞIZ"

  Çelik Gülersoy, “Kitapların dijitale aktarımı biraz uzun olacaktır. Ancak aktarılması gerekir. En önemli bölümümüzü Roma -Bizans Dönemi yazılmış eserler oluşturuyor. Bu bölüm hayli zengin. Bizans dediğimiz Doğu Roma, neredeyse bin küsur yıl bu topraklara hükmetmiştir. Zaten şehrin tarihsel, kültürel ve dinsel topografyasına şöyle bir bakıldığı zaman bu izleri halen görmek mümkün. Örneğin, geç antik çağın kara surları, o dönemin en önemli askeri mimari örneklerinden biri. Ayrıca günümüze şu veya bu şekilde gelmiş, bir kısmı halen yaşayan kiliseler. İşte tüm bunlar hakkında fikir sahibi olacağımız bir kitaplık burası" şeklinde konuştu.

  İstanbul un hafızası kütüphanede korunuyor #5

  "TÜM ZENGİNLİĞİ YANSITAN BİR KÜTÜPHANE BURASI"

  Çelik Gülersoy, "Osmanlı İstanbul’una dair pek çok kaynak da var. Burası ünlü bir seyyahın dediği gibi, ‘Palimpsest’ bir kent. Yani üst üste tabakaların bulunduğu bir kent. İnsan bu zenginliği böyle kütüphanelerde öğrenir. Dışarıdan biri gelip şehri gezdiği zaman, bu tabakaları eşzamanları keşfedebilir. Tüm bu zenginliği yansıtabilecek bir kütüphane burası" ifadelerini kullandı.

  İstanbul un hafızası kütüphanede korunuyor #6

  İstanbul un hafızası kütüphanede korunuyor #7

  İstanbul un hafızası kütüphanede korunuyor #8

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir