Petrol
84.33
1.77%
Euro
17.8176
0.47%
Dolar
18.4824
0.04%
Altın
972.95
1.03%
Borsa
3303
1.33%
Bitcoin
376.505
5.67%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C
  Kralların ressamı Rahmi Pehivanlı'nın evi ziyarete açıldı

  Kralların ressamı Rahmi Pehivanlı'nın evi ziyarete açıldı

  Rahmi Pehlivanlı'nın doğup büyüdüğü ev, restore edildikten sonra ziyarete açıldı.
  • AA
  • 23.04.2018 - 11:02

  Sanatçının Kırıkkale Keskin'de doğup büyüdüğü ev, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından 'Rahmi Pehlivanlı Müze Evi' adı verildi.

  KRALLARIN RESSAMI

  Çok sayıda ödül kazanan ve çeşitli ülkelerdeki 17 farklı müzede ve önemli koleksiyonlarda eserleri sergilenen ressam Pehlivanlı'nın, bazı eserleri ve kişisel eşyaları müze evinde sergileniyor. 1926'da doğan ünlü ressam, Türkiye ve dünyada tanınan önemli sanatçılarımızdandı.

  Pehlivanlı, 1992'de aramızdan ayrıldı.

  Keskin Kaymakamı Muammer Köken, Kralların Ressamı olarak herkesçe bilinen Rahmi Pehlivanlı'nın 1926 yılında Keskin'de doğduğunu ve birçok çalışmanın ardından 1992 yılında vefat ettiğini aktardı.

  Kralların ressamı Rahmi Pehivanlı nın evi ziyarete açıldı #1

  "BAŞARI ELDE ETMİŞ BİR RESSAM"

  Sanatçının tüm Anadolu'da kendi imkanlarıyla sergiler açtığını, kralların davetlerine gittiğini ve resimlerini yaptığını anlatan Köken, "Hiçbir krala sizin ressamınız olayım, resminizi yapayım diye teklif götürmemiştir. Teklifler hep krallardan gelmiştir. Çok orijinal resimleri olan birisidir. Bir eğitim almamasına rağmen, alaylı dediğimiz şekilde yetişen ama Gazi Üniversitesi'nde de resim dersi verecek kadar başarı elde etmiş bir ressamdır." diye konuştu.

  Kralların ressamı Rahmi Pehivanlı nın evi ziyarete açıldı #2

  RAHMİ PEHLİVAN MÜZE EVİ

  "Doğup, büyüdüğü ev restore edildi ve şu anda 'Rahmi Pehlivanlı Müze Evi' olarak kullanılıyor. Aynı zamanda proje ofisi olarak kullanıyoruz. İnsanlarımız sanatsal faaliyetlerini de burada sürdürüyorlar. Şu anda müzede Rahmi Pehlivanlı'nın kopya resimleri var.

  Hayatı ile ilgili bilgiler var. Önümüzdeki günlerde kaymakamlık, belediye ve Kırıkkale Üniversitesi olarak burayla ilgili daha çok tanınması ve sanatsal faaliyetlerin sürdürülmesiyle ilgili Konya Ovası Projesi'ne proje önermeyi düşünüyoruz. Öğrencilerimizin resim derslerini burada yaptırmayı planlıyoruz."

  Herkesi müzeyi görmeye davet eden Köken, "Vatandaşlarımız Rahmi Pehlivanlı Müze Evi'ne gelsinler. Onları burada misafir edebiliriz. Rahmi Pehlivanlı Müze Evi'ni resme ilgi duyan kardeşlerimize ücretsiz kullandırabiliriz. Rahmi Pehlivanlı'nın havasını soluduğu bu konakta bir resim yapsalar hatırası daha büyük olur diye düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

  Kralların ressamı Rahmi Pehivanlı nın evi ziyarete açıldı #3

  RESSAMIN ESERLERİ VE ÖDÜLLERİ

  Pehlivanlı, 1956 yılında Avrupa'da pek çok ünlü atölye ve müzede resim etütleri yaptı. 1961 ile 1969 yılları arasında ünlü lider ve kralların daveti üzerine Afrika'ya gitti, sergiler açtı. 1967 yılında Roma'da Dal Vaticano Floransa Müzesi'ne alınan tablosu nedeniyle Papa IV. Paul tarafından madalya ile taltif edildi.

  1969 yılında Cote d'azur'da düzenlenen uluslararası sanat sergisinde Kel Mıstık isimli tablosu ile portre dalında birincilik ödülü kazandı. 1978 yılında ünlü Yavuz Zırhlısı'nın resmini yaptı. Türkiye'de 5, dünyada ise 60'ın üzerinde kişisel sergi açtı.

  1984 yılında eşi Nurhan Pehlivanlı ile bütün Türkiye'yi dolaşarak Renk Renk Türkiyem koleksiyonunu oluşturmaya başladı. 1988 yılında Ephesus adlı tablosu Papa II. Jean Paul tarafından gümüş madalya ile ödüllendirildi.

  Kralların ressamı Rahmi Pehivanlı nın evi ziyarete açıldı #4Rahmi Pehlivanlı (solda)


  Görüş Bildir