taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.72
6.336
1469.53
107550.17
270.372
46323.65

Mahatma Gandi'nin külleri çalındı

Hindistan Bağımsızlık Hareketi'yle tanınan Mahatma Gandi'nin doğumunun 150. yıl dönümünde, anıtta tutulan külleri çalındı.

AA | 03.10.2019 - 21:28..
Whatsapp ile paylaş

Madhya Pradeş eyaletinde Rewa şehri emniyeti, Bapu Bhawan Anıtı'nda 1948 yılından bu yana tutulan Gandi'nin küllerinin bir bölümünün hırsızlar tarafından çalındığını doğruladı.

KÜLLERİ ÇALINDI, FOTOĞRAFI TAHRİP EDİLDİ

Hırsızların ayrıca, Gandi'nin fotoğrafı üzerine yeşil boyayla "hain" yazdığı belirtildi.

Bapu Bhawan Anıtı'nın bakımından sorumlu Mangaldeep Tiwari, olayı "utanç verici" olarak nitelendirdi. Polisin olayı "ulusal birliğe zarar veren" ve huzuru bozmaya yönelik davranışlar çerçevesinde soruşturduğu kaydedildi. Yerel siyasetçi Gurmeet Singh'in şikayeti üzerine polisin, konuyla ilgili harekete geçtiği ifade edildi.

Mahatma Gandi'nin külleri çalındı

ULUSUN BABASI OLARAK ANILIYOR

Hindistan'da bazı aşırılıkçıların, Gandi'yi Hindu-Müslüman birliğini savunması nedeniyle vatan haini olarak gördüğü ifade ediliyor. Hindistan'da İngiliz sömürgesine karşı şiddetsiz direniş hareketinin lideri Mahatma Gandi, birçok Hint tarafından "ulusun babası" olarak anılıyor. 2 Ekim 1869'da dünyaya gelen Gandi, Ocak 1948'de aşırılıkçı bir Hindu tarafından uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirdi. Mahatma Gandi'nin ölümünden sonra Hindu geleneğine göre bir nehre dökülen küllerinin bir bölümü saklanarak ülkedeki çeşitli anıtlara gönderilmişti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir