Euro
10.1262
-0.34%
Dolar
8.6278
-0.43%
Altın
488.69
-0.59%
Borsa
1.401
0.65%
Bitcoin
372.361
-5.13%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  Türkiye'de hibrit ve elektrikli otomobil sayısı artacak

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Hibrit ve elektrikli otomobil satışlarını yükseltmekte kararlıyız" dedi
  • AA
  • 29.01.2019 - 10:32
  • Güncelleme : 29.01.2019 - 10:32
  Türkiye'de hibrit ve elektrikli otomobil sayısı artacak

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin hibrit ve elektrikli otomobil satışları konusunda henüz emekleme aşamasında olduğunu belirterek, "Örneğin, geçtiğimiz yıl Türkiye'de 4 bine yakın hibrit, sadece 155 adet de elektrikli otomobil satışı oldu. Oysaki toplam otomobil satışı, yarım milyona yakındır." dedi.

  Toyota Sakarya Fabrikası'ndaki "Yeni Toyota Corolla"nın hattan çıkış töreninde konuşan Fuat Oktay, bu yatırımın Türkiye'ye getirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Törene, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de katıldı.

  Oktay, hibrit modelinin Türkiye'de üretilmesiyle, bu alanda da önemli bir sıçrama yaşanacağına inandığını dile getirdi.

  "REFAH SEVİYESİNİN YÜKSELMESİYLE OTOMOBİL TALEBİ DE ARTMAKTADIR"

  Ulaşım sektörünün, dünyadaki hızlı değişimin en çarpıcı örneklerine şahit olunan alanlardan olduğunu belirten Oktay, şöyle devam etti:

  "Refah seviyesinin yükselmesiyle birlikte, otomobil talebi de artmaktadır. Örneğin ülkemizde 2002'de bin kişiye düşen araç sayısı 130 adet iken, bugün bu rakam 283'ü buldu ve yükselmeyi sürdürüyor. Her 3-4 kişiye bir aracın düştüğü ülkemizde, akaryakıt tüketiminin de artması tabiidir. Ancak petrol ve türevleri, hem fiyat istikrarsızlığı hem de rezervlerin yarım yüzyıl sonra büyük ölçüde tükenebileceği öngörüleri sebebiyle hızla güvenilirliklerini yitiriyor. Hibrit ve elektrikli otomobil teknolojilerinde sağlanan hızlı gelişmeler, bunların yakında büyük ölçüde konvansiyonel motorların yerini alacağına işaret ediyor. Türkiye olarak bu sürecin gerisinde kalmamak için, her iki alanda da mesafe kat etmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede, milli otomobil markamızla ilgili çalışmalarda, önceliğin hibrit ve elektrikli modellere verilmesi arzumuzu her fırsatta ifade ediyoruz."

  Türkiye'de hibrit ve elektrikli otomobil sayısı artacak ViDEO

  Türkiye de hibrit ve elektrikli otomobil sayısı artacak #1

  "DİZEL ATIKLAR İNSAN SAĞLIĞINA ZARAR VERİYOR"

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, hibrit ve elektrikli otomobil üretimine yatırım yapan mevcut firmaları da desteklediklerini belirterek, kapalı mekanlarda sigaranın insanlara verdiği zarar neyse, açık havada dizel atıklarının insan sağlığına verdiği zararın da aşağı yukarı aynı olduğunun tespit edildiğini anlattı.

  Avrupa'nın, özellikle dizel motorlu araçlarda zararlı emisyon oranının, izin verilenin çok üzerinde çıkması karşısında, sıkı önlemler almaya başladığını aktaran Oktay, Avrupa'daki son 30 yılın eğilimlerine bakıldığında dizel kullanımının yüzde 55'lerden yüzde 30'lara gerilediğini vurguladı. Oktay, Türkiye'de ise tam tersine yüzde 20'lerden yüzde 60'lara varan bir yükseliş görüldüğünü anlattı.

  Türkiye de hibrit ve elektrikli otomobil sayısı artacak #2

  "HİBRİT ARAÇLAR İÇİN YÜZDE 50'Yİ BULAN VERGİ İNDİRİMLERİ GETİRİLDİ"

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2016'da üretime başlayan hibrit teknolojisi SUV modelinin ardından, Corolla'nın hibrit modelinin de Türkiye'de üretilmeye başlanmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, diğer firmaların da benzer açılımları olduğunu, bu çabaları desteklemek için hibrit otomobillere çok ciddi vergi avantajları sağlandığını, yüzde 50'ye varan tasarruf oranıyla çalışan hibrit araçlar için yüzde 50'yi bulan vergi indirimleri getirildiğini anlattı.

  Böylece, hibrit otomobillere yapılan yatırımların karşılık bulmasına katkı sağlamaya çalıştıklarını dile getiren Oktay, şunları kaydetti:

  HİBRİTTE EMEKLEME AŞAMASI

  "Ülkemiz, hibrit ve elektrikli otomobil satışları konusunda henüz emekleme aşamasındadır. Örneğin, geçtiğimiz yıl Türkiye'de 4 bine yakın hibrit, sadece 155 adet de elektrikli otomobil satışı oldu. Oysa ki toplam otomobil satışı, yarım milyona yakındır. Sakarya'da üretilen Toyota araçlarının 150 ülkeye ihraç ediliyor olması, bizim için ayrıca önemlidir."

  Oktay, bugüne kadar yabancı-yerli ayrımı yapmadan, Türkiye'nin gelişmesine katkıda bulunmak isteyen tüm firmalara, her türlü desteğin verildiğini hatırlattı.

  Bürokratik süreçleri hızlandıracak pek çok adım atıldığını belirten Oktay, "Arazi tahsislerinden vergi indirimlerine kadar, yatırımcılarımızın ihtiyaç duyduğu tüm kolaylıklar sağlanmıştır. Yatırım Ofisimiz ve diğer kurumlarımız vasıtasıyla Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen firmalara yardımcı olduk, olmaya da devam ediyoruz. Ülkemizin potansiyeline inanarak buraya yatırım yapan uluslararası şirketleri, kendi şirketlerimizden asla ayırmadık, ayırmayacağız." diye konuştu.

  Türkiye de hibrit ve elektrikli otomobil sayısı artacak #3

  "YURT DIŞINDAKİ TÜRK YATIRIMLARI 38 MİLYAR DOLARI BULDU"

  Oktay, şöyle devam etti:

  "Ülkemiz 1975-2002 arasında sadece 15 milyar dolar civarında bir uluslararası yatırım çekebilmişti. Buna karşılık, 2003-2018 döneminde bu rakam 204 milyar doları buldu. Aynı dönemde Türk müteşebbislerinin yurt dışındaki yatırımlarında da büyük artışlar görüldü. Bugün yurt dışındaki Türk yatırımları 38 milyar doları bulmuştur. En büyük gücümüz olan müteahhitlerimizin, 123 ülkede üstlendiği projelerin toplam değeri 379 milyar dolara ulaştı. İş adamlarımız, dünyanın dört bir yanında başarıyla ülkemizi temsil ediyor. Artık dünyanın neresine gidersek gidelim, her yerde Türkiye menşeli ürünlerle Türk şirketleriyle karşılaşıyoruz. 'Türk malı' damgası taşıyan ürünler kalite-fiyat dengesindeki avantajlarıyla her yerde rağbet görüyor. İşte bu sayede ihracatımız 36 milyar dolardan yaklaşık 5 kat artışla 168 milyar doların üzerine çıktı."

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, zengin ile fakir arasındaki uçurumu gidermek için sosyal yardımlardan desteklere kadar pek çok alanda vatandaşın yanında olduklarını belirterek, 2002-2018 döneminde toplam 284 milyar liranın üzerinde sosyal yardım gerçekleştirildiğini kaydetti.

  Oktay, bunların sonucunda sadece belli çevreler değil; üreticisi, işçisi, esnafı, çiftçisi, ihracatçısı, sanatkarı, kamu kesimiyle 81 milyonun tamamının kazandığını ifade etti.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir