Euro
10.3596
-0.71%
Dolar
8.854
-0.14%
Altın
500.4
0.27%
Borsa
1.394
0.69%
Bitcoin
388.022
4.21%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rus gazetede Suriye mesajları

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rus gazetede Suriye mesajları

  Rus Kommersant gazetesine yazan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizi tehdit eden teröristleri vurmak için kimseden izin almayız." ifadelerini kullandı.
  • Haber Merkezi
  • 15.01.2019 - 17:16
  • Güncelleme : 15.01.2019 - 17:16

  Rus Kommersant gazetesine yazan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye politikasına dair çok önemli mesajlar verdi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetede şu ifadeleri kullandı:

  "Suriye’de 2011 yılından beri devam eden ve yüzbinlerce insanın hayatına mal olan iç savaş, Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgede bulunan askerlerini geri çekme kararıyla birlikte yeni bir aşamaya geçiyor. ABD Başkanı Sayın Donald Trump ile aralık ayında yaptığım görüşmelerde, Türkiye’nin bu yeni süreçte Orta Doğu’da barış ve istikrarın yeniden tesis edilmesi için gereken adımları atmaya kararlı olduğunu ifade ettim.

  RUSYA İLE İŞ BİRLİĞİMİZİ SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ

  Bu itibarla Astana sürecini birlikte başlattığımız Rusya Federasyonu ile yakın iş birliğimizi sürdürmek arzusundayız.

  ABD'NİN ÇEKİLMESİ DOĞRU ADIM

  Amerika Birleşik Devletleri’nin Suriye’den çekilmesi, doğru yönde atılmış bir adımdır. Zira Suriye’de yaşanan kriz, ancak Suriye’nin yaralarının iyileşmesinden fayda, derinleşmesinden ise zarar görecek ülkeler tarafından çözülebilir.

  SURİYE HALKININ TAMAMININ SİYASİ TEMSİLİNİ SAĞLAYACAK ÇÖZÜM İSTİYORUZ

  Bu anlamda; Türkiye olarak komşumuzun toprak bütünlüğünü muhafaza edecek, Suriye toplumunun tamamının siyasi temsilini sağlayacak ve şiddet nedeniyle yerlerinden edilen insanların ülkelerine dönmesini sağlayacak bir siyasi çözümden yanayız.

  RUSYA'YA SORUMLULUK DÜŞÜYOR

  Bu hedeflere ulaşılması için Türkiye ve Rusya Federasyonu’nun iş birliği ve eş güdüm içerisinde olmaya devam etmesi gerekmektedir. Nitekim geçen yıl müzakere ettiğimiz İdlib mutabakatı, birlikte çalışmamızın hem ülkelerimizin hem de Suriye halkının çıkarlarının korunması açısından büyük bir önemi haiz olduğunun en açık göstergesidir.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dan Rus gazetede Suriye mesajları #1

  Öte yandan son haftalarda Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren bazı yapıların, Suriye krizinin sona erdirilmesine katkıda bulunacak çekilme kararını engelleme gayreti içerisinde olduğuna şahit olduk. Türkiye açısından bu sürecin referans noktası, Sayın Trump ile gerçekleştirdiğim görüşmelerde ortaya çıkan anlaşma zeminidir.

  TÜRKİYE KÜRTLERİ KATLEDECEK YALANI

  Öte yandan 'Türkiye Kürtleri katledecek' veya 'Kürt müttefiklerimizi yüzüstü bırakmayalım' gibi birtakım söylemlerin, Trump yönetimine baskı yapmak amacıyla dolaşıma sokulduğunu görüyoruz.

  AMERİKA MERKEZLİ İDDİALAR YALAN

  Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin, Suriye Kürtleriyle veya komşumuzun sınırları içerisinde yaşayan hiçbir kesimle sorunu olmadığını ifade etmek isterim. Amerika merkezli olarak dolaşıma sokulan mesnetsiz iddialar, gerçekleri değil, birtakım çıkar gruplarının bakış açısını yansıtmaktadır. Öte yandan ne ülkemizin ulusal güvenliğine tehdit oluşturan ne de Suriye’nin toprak bütünlüğüne tehdit oluşturan hiçbir unsurun varlığına tahammül etmeyeceğimizi açıkça ifade ettik, ediyoruz.

  DEAŞ'TAN ALINAN YERLER BAŞKA TERÖR ÖRGÜTÜNE GİTTİ

  Amerika Birleşik Devletleri, son yıllarda PKK terör örgütünün Suriye uzantısı olan PYD/YPG teröristlerine silah ve eğitim desteği verdi. Bu stratejik açıdan ve ahlâken sorunlu adımlar, DEAŞ terör örgütüyle mücadele adı altında atıldı. ABD’nin bu yanılgısı, DEAŞ baskısı altında yaşayan Suriyelilerin bir başka terör örgütünün kontrolü altına girmesine neden oldu. Bir başka deyişle ABD, kuzuyu kurda emanet etti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dan Rus gazetede Suriye mesajları #2

  Hatta uygulanan politikanın sorunlu olması sebebiyle, önce PKK-PYD bağlantısını kabul eden resmi internet siteleri sansürlendi, sonra da Suriye Demokratik Güçleri adı altında yeni bir sanal yapı kuruldu.

  PROJEYE CEVABIMIZI OPERASYONLARLA VERDİK

  Bu yol haritasını oluşturan kesimler, bugün PYD/YPG ile ilgili gerçekleri uluslararası kamuoyundan gizlemeye devam ediyor. Öncelikle PKK’nın Suriye uzantısı, hiçbir zaman terörle mücadele konusunda samimi olmadı. Tam aksine, bazı ABD’li yetkilileri ikna ederek Suriye’nin kuzeyinde bir terör devleti kurma hedeflerini DEAŞ ile mücadele bahanesiyle gerçekleştirmeye kalkıştılar. Biz bu projeye cevabımızı, Zeytin Dalı Harekatı’nı düzenleyip, örgütü Afrin bölgesinden çıkararak verdik.

  Önümüzdeki dönemde dost ve müttefiklerimizle birlikte komşumuzun toprak bütünlüğünü muhafaza etmek için gereken adımları atacağız.

  KİMSENİN MÜSAADESİNİ İSTEYECEK DEĞİLİZ

  Bugün Amerika’da bazı kesimlerin ısrarla göz ardı ettiği husus, bu örgütün Suriyeli Kürtleri temsil etmediği; tam aksine Kürt kökenli Suriye vatandaşlarına birçok kötülük yaptığıdır. Nitekim örgütün baskısından kaçan on binlerce Suriyeli Kürdün senelerdir Türkiye’de yaşamaları, bu durumun en somut göstergesidir. Dolayısıyla son haftalarda dolaşıma sokulan iddiaların, gerçeklerle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

  Öte yandan otuz yılı aşkın süredir vatandaşlarımızı hedef alan bir terör örgütüyle ilgili ne yapılacağını kimseden öğrenecek, terörle mücadele etmek için kimsenin müsaadesini isteyecek değiliz. Koşullar olgunlaştığında Suriye topraklarından ülkemizi tehdit eden teröristleri hedef alma hakkımızı saklı tutuyoruz.

  TERÖRÜN SONA ERDİRİLMESİ GEREKİYOR

  Son olarak Rusya Federasyonu ile birlikte Astana süreci kapsamında elde ettiğimiz kazanımların ve siyasi çözüm yönünde kaydettiğimiz ilerlemenin bu süreçte akamete uğramasını istemiyoruz. Suriye’nin yeniden güven ve istikrara kavuşturulması ve yeniden inşası noktasında el birliğiyle çalışmak durumundayız. Terörün sona erdirilmesi, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yeniden ayağa kalkmasının engellenmesi ve dolayısıyla Suriye’nin dış müdahalelere kapatılmasının tek yolu budur.

  TÜRKİYE'NİN DURUŞU BELLİ

  Suriye konusunda Türkiye’nin pozisyonu çok açıktır. Güney sınırımızda yaşanan istikrarsızlığın ortadan kaldırılması, ancak dost ve müttefiklerimizle işbirliği ve eşgüdüm içerisinde olmamızla mümkündür. Bu çerçevede hem DEAŞ hem de PKK terör örgütünün Suriye uzantısıyla kararlı bir mücadele etmek zorundayız.

  Bölgemizde yaşanan sorunlar, ancak kaderi bu coğrafyanın kaderine bağlı olan milletler tarafından kalıcı olarak çözülebilir. Artık gazete manşetlerine, sosyal medya kampanyalarına göre politika belirlemenin zamanı geçmiştir.
  Suriye iç savaşının başlamasından itibaren Türkiye, bölgedeki insani kriz ve istikrarsızlıkla başa çıkmak için ne yapmayı düşündüğünü açıklayan tek ülke oldu.

  SÖZLERİNİ TUTAN TEK ÜLKE OLDUK

  Aynı şekilde sözlerini tutan tek ülke olduk. Krizin başından itibaren bir yandan insani yardımlarımızı sürdürürken, diğer yandan meselenin ancak siyasi bir çözümü olabileceğini vurguladık. Bu çerçevede dost ve müttefiklerimizle birlikte terörle mücadeleyi destekleyecek, istikrarı tesis edecek ve barışı sağlayacak iş birliklerine hazırız."

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir