Petrol
95.88
2.38%
Euro
18.3493
0.40%
Dolar
18.0972
0.83%
Altın
1.027
1.03%
Borsa
3004
0.81%
Bitcoin
428.143
0.81%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C
  Milletvekili adaylığında partilerin alacağı başvuru ücretleri

  Milletvekili adaylığında partilerin alacağı başvuru ücretleri

  TBMM'ye girebilmek ve milletvekili seçilebilmek için yarışan adayların partilere ödeyeceği başvuru ücretleri açıklandı.
  • AA
  • 13.02.2015 - 19:48

  Milletvekili adaylığında partilerin alacağı başvuru ücretleri #1

  Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girebilmek ve milletvekili seçilebilmek için partiler arasında ve aday adayları arasında yarış başlıyor. Meclis'te turuncu koltuklara oturabilmek için vekil adayları öncelikle milletvekili adayı olmak istedikleri partilere başvuracak.

  BAŞVURU ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

  7 Haziran'da yapılacak genel seçimler için partiler milletvekili aday adaylarından alınacak başvuru ücretlerini belirledi. Aday adaylığı başvuru ücretlerinde bir önceki seçime göre artış var.

  AK PARTİ'DE ADAYLIK TARİFESİ

  AK Parti'de aday adaylığı başvuruları başladı, başvuru süresi 20 Şubat'ta sona erecek. Bu seçimde AK Parti'den aday adayı olmak için erkeklerden 5 bin lira, kadınlardan ise 2 bin 500 lira alınacak. Engelli aday adaylarından ise ücret alınmayacak. 2011 seçimlerinde ise AK Parti erkek aday adaylarından 3 bin, kadınlardan ise bin 500 lira başvuru ücreti almıştı. 2011 seçimlerinden AK Parti'ye 5 bin 410 kişinin aday adayı olmak için başvurduğu açıklanmıştı. Aynı seçimlerde AK Parti'nin kasasına giren para ise 14 milyon 226 bin lira oldu.

  EN PAHALI ADAYLIK CHP'DE

  Aday adaylığı başvuruları önümüzdeki hafta başlayacak CHP de bu seçimde aday adaylarından alınacak ücretleri açıkladı. CHP Sözcüsü Haluk Koç'un verdiği bilgiye göre önseçime girecek adaylardan 5 bin lira, kadın ve genç aday adaylarından ise 2 bin 500 lira ücret alınacak. En pahalı adaylık ise CHP’deki kontenjan adaylığı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kontenjan adayı olarak listelerde yer almak için yapılacak başvurulardan 7 bin 500 lira alınacak. CHP'de 2011 seçimlerinde aday adaylarından kontenjan adaylığı için 5 bin, önseçim veya eğilim yoklamasıyla aday gösterilmek isteyenlerden 3 bin, kadın ve gençlerden ise 2 bin lira başvuru ücreti alınmıştı. 2011 seçimlerinde o dönem genel sekreter olan Bihlun Tamaylıgil CHP'ye yaklaşık 4 bin 200 aday adaylığı başvurusu yapıldığını açıklamıştı.

  EN DÜŞÜK BAŞVURU ÜCRETİ MHP'DE

  MHP aday adaylarının ödeyeceği ücrette kadın-erkek ayrımı yapmadı, başvurulardan 2 bin lira alınması kararlaştırıldı. 2011 seçimlerinde MHP başvuru ücretini bin lira olarak belirlemişti. MHP'ye yapılan başvuru sayısı ise 2 bin 500 olarak açıklanmıştı. MHP’de milletvekili adaylık başvuruları 12 Mart Perşembe günü başlayacak ve 18 Mart Çarşamba günü sona erecek.

  Milletvekili adaylığında partilerin alacağı başvuru ücretleri #2

  HDP'DE KADIN VE GENÇLERE AYRICALIK

  Bu seçim, daha önceki seçimlere bağımsız adaylar veya ittifak yoluyla giren Kürt siyasi hareketi açısından da bir ilk olacak. Seçimlere parti olarak girme kararı alan HDP'de ise aday adaylığı için başvuruda bulunan erkeklerden 2 bin lira, kadın ve 27 yaşın altındaki gençlerden ise bin lira alınacak. Engellilerden ise ücret talep edilmeyecek. HDP'de aday adaylığı başvuruları 16 Şubat'ta başlayıp 2 Mart'ta sona erecek. Engellilerden ise ücret talep edilmeyecek.

  BBP'DE KADINLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK

  BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise erkek aday adaylarından 500 lira başvuru ücreti alınacağını, kadın ve engelli adaylardan ise ücret alınmayacağını açıkladı. Başvurular sonunda partiler aday listelerini belirleyip Yüksek Seçim Kurulu'na sunacak. Bu listelere giremeyen aday adaylarının başvuru ücretleri ise geri ödenmiyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir