Sırrı Sakık: Tutuklayacaklarsa tutuklasınlar

sırrısakık

Ağrı Haspark sinemalarında Antalya Altın Portakal Film Festivalinde 4 dalda ödül alan ve Saraybosna’da 2014 yılının en iyi filmi seçilen Kürtçe 'Annemin Şarkısı' filmin galasına Belediye Başkanı Sırrı Sakık, Film Yönetmeni Erol Mintaş, Belediye Başkan Yardımcıları ile davetliler katıldı.

"TUTUKLAYACAKLARSA GELİP TUTUKLASINLAR"

Galada bir konuşma yapan Sırrı Sakık, milletvekilliğinden istifa ettiğinden beri her hafta Ağrı Cumhuriyet Savcılığı'na giderek geçmişte yaptığı konuşmalar hakkında ifade verdiğini söyledi. Sakık, "Bu ülke ile ilgili sunduğumuz çözüm projeleriyle ilgili hakkımda davalar açılıyor. Tutuklayacaklarsa gelip tutuklasınlar" dedi.

ÜÇ AYRI DAVA İLE İLGİLİ SAVCILIĞA BİLGİ VERDİM

"Dokunulmazlık kalktığı için geçmişte yaptığımız konuşmalarla, bu ülke ile ilgili sunduğumuz çözüm projeleriyle ilgili hakkımızda davalar açılıyor. 'Suçu ve suçluyu övmekten' bugün de üç ayrı dava ile ilgili savcılığa bilgi verdim. Her gün Türkiye’nin değişik illerinden buralara gelen talimatla bizim ifadelerimizin alınması için savcılık kararı ile geliyoruz. Geçmişte nerede ta 1990’lı yıllar sonrası 2000 ve 2002 yıllarında yaptığımız her konuşma bugün bir suç olarak karşımıza çıkıyor. Biz bunların hepsini geçmişte parlamentoda seslendirdik.

BU YOL ÇÖZÜMLE İLGİLİ BİR YOL YÖNTEM DEĞİL

Düşüncelerimizi özgürce ifade ettiğimiz için yani bu noktada dokunmazlık zırhını, parlamentonun bize verdiği o hakları ne yazık ki burada hala görmüyoruz. Hakkımızda davaların açıldığına tanıklık ediyoruz. Bu sorunla, bu mantıkla bu ülkenin Kürt sorunu çözümü çok zordur. Biz bunlardan ürkmüyoruz, korkmuyoruz. Tutuklayacaklarsa gelip götürüp tutuklasınlar. Bu yol yöntem çözümle ilgili bir yol yöntem değildir. Bu sorunların tartışılarak çözülebileceğine inanıyoruz. "