taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.1431
Euro
6.6582
Altın
1649.13
Borsa
115148.91
Gram Altın
325.214
Bitcoin
59374.57

Rusya: Ukrayna Karadeniz'de provokasyon yapıyor

Karadeniz'de gün boyu yaşanan gerlimle ilgili, Rusya ve Ukrayna'dan birbirlerini suçlayan açıklamalar geldi.

AA | 26.11.2018 - 00:08..
Whatsapp ile paylaş

Rusya Federasyon Konseyi Bilgi Komitesi Başkanı Aleksiy Puskov, konuyla  ilgilli yaptığı açıklamada, "Ukrayna'nın açıklamaları Rusya ve Türkiye liderlerinin görüşmesine bir yanıt" ifadelerini kullanarak, olayın Ukrayna'nın provokasyonu olduğunu öne sürdü.

Rusya: Ukrayna Karadeniz'de provokasyon yapıyor

UKRAYNA ELÇİLİĞİ: "PROVOKE EDEN RUSYA"

Ukrayna’nın Türkiye elçiliğinden yapılan açıklamada, Rusya’nın Karadeniz’deki saldırgan tavrı için, “Karadeniz ve Azak Denizi'nde sergilediği provokatif eylemler sınırı aştı. Rus gemileri navigasyon özgürlüğünü ihlal ederek Ukrayna gemilere karşı haksız yere güç kullanmıştır. Bu tür saldırgan faaliyetleri BM Antlaşması ve BM deniz Hukuku Sözleşmesinin ihlali olarak değerlendiriyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Karadeniz'de Ukrayna-Rusya gerilimi VİDEO

KERÇ BOĞAZI SORUNU

Azak Denizi ve Kerç Boğazı 2003 tarihli bir anlaşma ile Ukrayna ve Rusya'nın ortak karasuları olarak belirlenmiş olsa da, Moskova'nın Kiev'e ait Kırım Yarımadası'nın 2014 yılında önce işgal sonra ilhak etmesi ile birlikte boğazın ve iç denizin giriş ve çıkış kontrolü tamamen Kremlin'in eline geçmiş durumda.

Rusya, Kırım'ı ilhak ettikten sonra Kerç Boğazı üzerine inşa ettiği köprünün açılışını ise bu yılın Mayıs ayında yaptı.

Ukrayna'da 2014 yılında yaşanan hükümet karşıtı protesto gösterileri ile başlayan süreçte ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Kiev arasında çatışmalar yaşanmış, ilhak süreci de aynı dönemde meydana gelmişti.

Kırım Türklerinin boykot ettiği tartışmalı referandumla bölgeyi kontrol eden Rusya'ya Batılı ülkeler yaptırım uyguluyor.

Rus gemisinin Ukrayna gemilerini engellediği anlar VİDEO

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir