taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7317
6.345
1469.94
107025.64
271.128
48364.67

Silivri’de ölü Caretta caretta kıyıya vurdu

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan deniz kaplumbağası Caretta caretta, ölü olarak kıyıya vurdu.

İHA | 09.05.2019 - 08:37..
Whatsapp ile paylaş

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve korunan türler arasında gösterilen Caretta caretta’nın, 35 yıldır görülmediği Marmara Denizi'nde ölü olarak kıyıya vurması dikkat çekti.

İNCELEME YAPMAK İÇİN ALDILAR

Silivri Gümüşyaka Mahallesi'nde sahil şeridinde Caretta caretta olduğu ihbarını alan Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER) yetkilileri, harekete geçti. HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı ve Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan, incelemelerde bulundu. Caretta caretta'nın ölü olarak kıyıya sürüklendiğini tespit eden ekipler, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bilgi verdi. Silivri'ye gelen ekipler, inceleme yapılmak üzere Caretta caretta'yı alarak İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne götürdü.

Silivri’de ölü Caretta caretta kıyıya vurdu

Silivri’de ölü Caretta caretta kıyıya vurdu ViDEO

"MARMARA'DA EKOBİYOLOJİK SİSTEM DÜZELMİŞ OLABİLİR"

Caretta caretta'nın Marmara denizinde görülen bir tür olmadığını söyleyen Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği Başkanı Erman Paçalı, "Marmara'da nadiren görülen deniz kaplumbağaları var, ancak Caretta caretta bu türlerden değil. Yani Marmara'da 30-35 yıl önce var olduğunu biliyoruz. Bugün Silivri kıyılarında bir Caretta caretta olduğunun bildirilmesi bizi çok heyecanlandırdı. Ancak maalesef geldiğimizde ölü olduğunu fark ettik. Birkaç yıl önce de bu türe Marmara'da rastlanmıştı. Bu ekobiyolojik sistemde onarım olduğuna işaret ediyor olabilir. Tabii bir deniz taşıtıyla sürüklenerek gelmesi de mümkün. Bu ancak otopsi işleminden sonra belli olabilir." dedi.

Silivri’de ölü Caretta caretta kıyıya vurdu

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir