taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8061
6.4402
1463.35
108011.45
273.212
41840.94

Tarihe meydan okuyan yapı: Alaeddin Keykubad Köprüsü

Türkiye'nin en görkemli 13 köprüsünün başında yer alan Aspendos Antik Kenti'ndeki Alaeddin Alaeddin Keykubad Köprüsü, eşsiz mimarisiyle dikkatleri çekiyor.

Haber Merkezi | 20.01.2019 - 09:53..
Whatsapp ile paylaş
Tarihe meydan okuyan yapı:  Alaeddin Keykubad Köprüsü

Bölgedeki köylülerin hala kullandığı, üzerinden hem kendileri geçtiği hem de hayvanlarını geçirdikleri 220 metre uzunluğundaki Alaeddin Keykubad Köprüsü, çay ortasındaki dirsekli yapısı ile de farkını gösteriyor.

İNŞASI YENİDEN YAPILDI

Pamfilya döneminin en önemli geçiş güzergahları arasında yer alan ve Roma döneminde yapılan köprünün, doğal afetler sonucu yıkılmasının ardından Selçuklu döneminde yeniden inşa edildi.

Köprünün inşa kitabesi ise ilk kemer ayağının duvarında yer alıyor. Kitabelerde köprünün Sultan Alaeddin Keykubad ve oğlu Sultan 2. Gıyaseddin Keyhüsrev'in inşa ettirdiği belirtiliyor.

Tarihe meydan okuyan yapı:  Alaeddin Keykubad Köprüsü

BU SENE ASPENDOS YILI

Antalya Valisi Münir Karaloğlu,  Antalya'da her yıla bir tema ismini verdiklerini belirtti. 2018 yılına Perge yılı adını verdiklerini anımsatan Karaloğlu, 2019'un ise Aspendos yılı olduğunu kaydetti.

Tarihe meydan okuyan yapı:  Alaeddin Keykubad Köprüsü

ANTİK ÇAĞDAN KALMA MUHTEŞEM YAPI

Karaloğlu, "Bu tarihi ve kültürel varlıkların daha fazla değerlendirilmesi, kentin tanıtımında daha fazla kullanılabilmesi maksadıyla bu yılın adını Aspendos koyduk. Aspendos'un sadece antik kentten ibaret olmadığını arkasında önemli bir antik kent, kente su getiren antik çağdan kalan muhteşem su kemerleri ve şehrin tamamlayıcısı Alaeddin Keykubad Köprüsü'nün de olduğunu anlatmak istiyoruz." dedi.

Tarihe meydan okuyan yapı:  Alaeddin Keykubad Köprüsü


YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir