Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.720
0.63%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Eski akıllı telefonlardaki bilgiler tamamen silinmiyor

  Akıllı telefonların sıfırlanması, fabrika ayarlarına geri döndürülmesine rağmen bütün belgelerin basit programlarla yeniden getirildiği ve kötü amaçla kullanılabileceği uyarısı yapıldı.
  • İHA
  • 13.12.2019 - 23:59
  • Güncelleme : 13.12.2019 - 23:59
  Eski akıllı telefonlardaki bilgiler tamamen silinmiyor

  Akıllı telefonlarla çekilen videolar, fotoğraflar ve yüklenen özel belgeler silinse de bazı programlarla yeniden geri yüklenebiliyor. Uzmanlar, akıllı telefonlarını, bilgisayarlarını ve hafıza kartlarını satanların daha fazla risk altında bulunduğunu söyledi.

  Eski akıllı telefonlardaki bilgiler tamamen silinmiyor #1

  "SİLİNEN BİLGİLER HİÇBİR ZAMAN TAMAMEN KAYBOLMUYOR"

  Telefonlarında görünmemesi gereken fotoğraf, video ya da belgelerin bir başkasının eline geçmemesi için telefonun satılmaması gerektiğini, mümkünse o cihazın imha edilmesi gerektiğini ifade eden cep telefonu tamir ustası Ferit Gölgül, “Özellikle hafıza kartı içerisinde bulunan bilgiler her türlü çıkarılabiliyor. İsterseniz şimdi silin 10 yıl sonra o kartı tekrardan taratın ve bilgiler geri çıkabiliyor. Bu bilgiler hiçbir zaman tamamen kaybolmuyor. Siliniyor, kayboluyor sanıyorsunuz ama silinmiyor. Gerek bilgisayara hafızalarında olsun gerek telefonlarda gerekse de dijital cihazların hafızasında olsun geri çıkarılabiliyor. Bazen müşteriler cep telefonlarını yanlışlıkla sıfırlaya biliyor, yada çocukları sile biliyor, müşteriler gelip yeniden yüklenmesini isteyince bunu basit programlarla taratıp geri çıkarıyoruz. Özellikle videolar, fotoğraflar, önemli belgeleri, numaralar her zaman geri çıkarılabiliyor. Bazı cihazlarda zor geri gelebiliyor ama sonuçta her cihazdan bu bilgiler çıkarılıyor. Yani cihaz imha olmadıkça o bilgiler kesinlikle kaybolmuyor” dedi.

  Eski akıllı telefonlardaki bilgiler tamamen silinmiyor #2

  "KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLERİN ELİNE GEÇEBİLİR"

  Vatandaşları ne yapmaları gerektiği konusunda da uyaran Gölgül, “Özel bilgiler telefonda tutulmamalıdır. Eğer telefonlara yüklenmişse bile o telefonun satılması doğru değildir. O belgeler hangi hafıza kartında bulunuyorsa o kartın imha edilmesi gerekmektedir. Ya da kullandıkları sürece kendilerinde kalsın ama satmasın. Satıldığı zaman kötü emelli kişilerin eline geçtiğinde bu bilgiler ister istemez geri çıkarılıyor. Kötü kişilerin eline geçtiği zaman istediğini yapabilir. Şantaj da yapabilir, rüşvet de isteyebilir, haraç da isteyebilir, farklı işlerde ve farklı yerlerde kullanabilir” diye konuştu.

  "FABRİKA AYARLARINA DÖNDÜRDÜM AMA.."

  Vatandaşlar ise daha önceden bu tür programları duyduklarını ama inanamadıklarını söyleyerek, “Gerçekten çok sıkıntılı çünkü herkesin özel hayatı var. Özel görüntüleri var, aile içi görüntüleri var sıkıntı olur. Ben de sattım. Satmadan önce telefonu fabrika ayarlarına döndürdüm ama eğer geri yüklenebiliyorsa büyük sıkıntı olur” diye konuştu.

  Eski akıllı telefonlardaki bilgiler tamamen silinmiyor #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir