taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.672
6.2856
1496.2
95286.18
272.322

Türk Akımı'nın iki hattından da gaz 2020'de pompalanacak

Türk Akımı'nda bulunan iki hattan biri Türk pazarında diğeri de Avrupa pazarında yer alacak. Bu iki hattan gaz 2020'de verilebilecek.

Haber Merkezi | 09.10.2018 - 16:56..
Whatsapp ile paylaş

fw

Rus Enerji Bakanı Novak, Rossiya-24 televizyonuna Türk Akımı ile ilgili bilgi verdi. Novak projenin devam ettiğini ve 2020 yılında şkş hattan birden gaz pompalanacağını ifade etti.

"HER ŞEY TAKVİME GÖRE İLERLİYOR"

Novak demecinde, "Türk Akımı'nın inşaatı, onaylanmış planlara göre ilerliyor. Biliyorsunuz, Rusya'yla Türkiye arasında bir hükümetlerarası anlaşma imzalanmış ve bir yol haritası onaylanmıştı. Her şey takvime göre ilerliyor." dedi.

1 OCAK 2020'DE İKİ HAT BİRDEN GAZ POMPALANABİLECEK"

Novak, "1 Ocak 2020'de Türk Akımı üzerinden boru hattının toplam kapasiteleri 31.5 milyar metreküp olan her iki hattından birden gaz pompalamak mümkün olacak." diye devam etti. Ayrıca Novak, Türk Akımı'nın, Avrupa pazarının ihtiyacına ayrılacak olan ikinci hattının nereden geçeceği konusunda birkaç seçenek üzerinde durduklarını söyledi.

Bu seçeneklerden birinin hattın Yunanistan ve İtalya üzerinden geçmesi olduğunu kaydeden Rus Enerji Bakanı, kendileri için öncelikli seçeneğinse hattın Bulgaristan'dan geçerek Sırbistan, Macaristan ve Avusturya'ya yönelmesi olduğunu belirtti.

2 AYRI HATTAN OLUŞACAK

Rus devlet enerji şirketi Gazprom'un CEO'su Aleksey Miller geçen hafta yaptığı bir açıklamada, Türk Akımı'nın denizden geçecek kısmının inşaatının iki ay içinde tamamlanmış olacağını söylemişti. Miller ayrıca, hazirandaki bir açıklamasında da, Türk Akımı'nın 2019 sonuna kadar hizmete gireceğini kaydetmişti.

Tamamlandığında 1.100 kilometre uzunluğunda olacak Türk Akımı boru hattının 937 kilometrelik kısmı denizden geçecek. Türk Akımı, her biri 15.75 milyar metreküp doğalgaz kapasiteli olan 2 ayrı hattan oluşacak. Bu hatların biri Türk pazarının ihtiyaçlarına, diğeriyse Avrupalı tüketicilerin kullanımına ayrılacak.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir