Petrol
88.21
3.09%
Euro
19.6885
0.30%
Dolar
18.6365
0.01%
Altın
1.074
-0.22%
Borsa
4988
0.00%
Bitcoin
326.292
1.49%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  ABD'li uzmanlar domuzlarda insan organı geliştirecek

  ABD'li bilim adamları, insanlara nakledilmek üzere domuzlarda insan organları geliştirmeyi deniyor.
  • Ajanslar
  • 06.06.2016 - 09:36
  ABD'li uzmanlar domuzlarda insan organı geliştirecek

  domuz

  ABD'li bilim insanları, domuz embriyolarına enjekte edilen kök hücreler ile "chimera" olarak bilinen insan-domuz melezi embriyoları geliştirilme çalışmalarına başladı.

  İNSAN KÖK HÜCRELERİ DOMUZLARA ENJEKTE EDİLİYOR

  Çalışma, dünya çapında mevcut durumda karşılanamayan organ nakli ihtiyacı için bir alternatif bulma arayışının parçası olarak yürütülüyor. California Davis Üniversitesi'ndeki ekip, geliştirilen domuz embriyolarının, normal domuzlara benzer yapıda ve biçimde olduklarını ancak organlarından birinin insan hücrelerinden oluştuğunu söylüyor.

  EMBRİYOLARIN GELİŞTİRİLMESİ 2 AŞAMADA OLUYOR

  Chimera embriyolarının geliştirilmesi iki aşamada oluyor:

  - İlk olarak CRISPR olarak bilinen bir genetik değiştirme yöntemiyle yeni oluşan bir domuz embriyosunun DNA'sı ayrıştırılıyor.

  - Sonra da embriyoda oluşan boşluğa gen manipülasyonu yöntemiyle "iPS" denilen hücreler yerleştiriliyor.

  İNSAN PANKREASI OLUŞTURMASI BEKLENİYOR

  Yetişkin bir insandan alınan iPS hücreleri manipüle edilerek kök hücreye dönüştürülüyor ve böylece domuzun vücudunda herhangi bir organa dönüştürülme potansiyeline kavuşuyor. Bu insan kök hücrelerinin domuz embriyosundaki boşluktan faydalanarak embriyonun insan pankreası oluşturması bekleniyor.

  Oluşacak pankreasın insanla genetik olarak aynı özelliklere sahip olacağı vurgulanıyor. Bu yöntemle organ bağışına ihtiyacın azalabileceği ya da vücudun nakledilen organı reddetmesi gibi vakaların engellenebileceği ifade ediliyor. Halihazırda yeni bir böbrek ya da karaciğer gibi organların nakli için milyonlarca insanın bağış beklediği tahmin ediliyor.


  Görüş Bildir