Diyarbakır'da bir adam 18 yıllık eşine böbreğini verdi

ASK

Diyarbakır'da yaşayan TIR sürücüsü Abbas Aslan (41), hiç görmediği teyzesinin kızı Gülhan Aslan (34) ile 1996’da görücü usulüyle evlendi. 4 çocuk annesi Gülhan, geçen yıl aniden fenalaşıp hastaneye kaldırıldı ve böbreklerinin iflas ettiği ortaya çıktı. Habertürk gazetesinin haberine göre; Abbas eşi için böbrek ararken kayınbiraderine başvurdu. Bu süreci Abbas şöyle anlatıyor: “Kayınvalidemle baldızım bizden habersiz böbrek vermek için hastaneye giderek tahlil yaptırmışlardı. Kayınbiraderim, ‘Kız kardeşim ve anneme böbreklerini verdirmem. Gülhan artık senin namusundur, ister böbrek ver, ister ölsün bizi ilgilendirmez’ dedi. Telefonda tartıştık, bir daha görüşmek istemediğimi söyledim.”

Diyarbakır'da bir adam 18 yıllık eşine böbreğini verdi

Bu konuşma sonrası Abbas böbreğinin birini eşi Gülhan’a vermeye karar verdi. Ancak bu kez de Abbas’ın ailesi sorun çıkardı. Abbas nakile giden zamanda Gülhan’la yaşadıklarını şöyle anlattı:

"BIRAK ÖLSÜN SANA YENİSİNİ ALIRIZ"

“Aile meclisi toplandı. Ağabeylerim; ‘Sen bu kadına böbreğini vermeyeceksin. Yarım adam olursun, çalışamazsın, bırak ölsün sana yenisini alırız. Aksi takdirde seni reddederiz’ dediler. Hasta eşimin yanında bunu söyleyen ailemi evimden kovdum.

"EŞİME AŞIKTIM"

Eşime âşıktım, bir an tereddüt etmeden hastaneye giderek nakil yaptırmak istediğimi söyledim. 7 aylık oğlum Muhammet Enes’i kayınvalideme bıraktık. Sattığım arazinin karşılığı olan 80 bin TL’yi çalıştığım firmanın sahibine emanet ederek ‘Bize bir şey olursa, çocuklarıma bakarsın’ dedim. Kimsem kalmamıştı, refakatçimiz bile yoktu. Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde ameliyata girdik. Uyandığımızda yan yanaydık. Ameliyat başarılı geçmişti. Zorlu bir tedavi süreci yaşadık.”

Gülhan’la el ele hastaneden çıktıklarını söyleyen Abbas, sattığı araziden 3 bin lirasının kaldığını ve iş aradığını söylüyor.

Diyarbakır'da bir adam 18 yıllık eşine böbreğini verdi

"YUVAMIZA MUTLU DÖNDÜK"

Gülhan Abbas’la 16’sında evlenmiş. Gülhan çocuk gelin. 18’inde ilk çocuğuna hamile kalan Gülhan Aslan duygularını şöyle anlattı: “Eşimin böbreğini vereceğini söyleyerek ailesini reddettiğini duyduğumda, buruk bir sevinç yaşadım. Eşimi böbreğini vermemesi için ikna etmeye çalıştım, ancak kararlıydı. 16 yaşımda evlenmiştim, aşk neydi bilmiyordum. Ama eşimi seviyordum. Ameliyattan sonra yeniden doğmuş gibi hissettik. Yanımdaki yatakta onu görünce rahatladım. Âşık olduğum adamı iyi görmek apayrı bir duyguydu. Hastanede, el ele tutuşarak mutlu yuvamıza döndük.”