Meteoroloji açıkladı: Yağmur geliyor
AA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son hava durumu tahminlerini yayınladı.

Buna göre, yurdun genelinde etkili olacak yağışlar için sarı uyarı verilirken vatandaşların sel ve su baskınlarına karşı da dikkatli olmaları istendi.

Akşam saatlerine kadar sürecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan tahmine göre; gök gürültülü sağanak, Ankara'nın kuzeyi ve batısında etkili olacak.

Gök gürültülü sağanak yağış; Çankırı çevreleri, Bolu'nun batısıyla Karabük ve Kastamonu'nun güneyinde akşam saatlerine kadar yerel kuvvetli olacak.

Yağışlı bölgeler

tarafından yapılan son tahminlere göre yurt genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu olması bekleniyor.

Akdeniz’in Toroslar kesimi, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu (Hakkari ve Şırnak dışında) ile Bursa ve Bilecik çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Valilik uyardı

Valiliği, vatandaşları sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar, yurdun birçok noktasında etkisini gösterecek.

Yurdun kuzeydoğusunda "sarı" uyarı

Öğle saatlerinden itibaren Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Kars ve Ardahan çevreleri ile Bingöl'ün ve Muş'un kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, söz konusu iller için "sarı" kodlu uyarıda bulundu.

Sıcaklıklar, mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edecek

Yoğun etkili yağışlar nedeniyle sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve ulaşımda aksamalara karşı tedbirli olunması gerekiyor.

Hava sıcaklıklarının ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)