Dolar
7.8778
-0.0114%
Euro
9.3151
0.4269%
Altın
1908.63
0.2489%
Borsa
1212.67
0.6056%
G. Altın
483.224
0.1897%
Bitcoin
94339.65
1.7167%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C

  Müdürlüğü bırakıp köye yerleşti

  Ankara'da bir firmada finans müdürüyken şehrin stresi ve gürültüsünden bıkan Erhan Söğüt, işini bırakıp kentten uzak bir yaşamı seçti.
  • AA
  • 18.12.2016 - 03:04
  Müdürlüğü bırakıp köye yerleşti

  Çalıştığı firmada 5 bin lira maaş alırken işini bırakıp şehirden ve teknolojiden uzak yaşamayı tercih eden 35 yaşındaki Söğüt, Çubuk ilçesine bağlı Çavundur Mahallesi Direkli mevkisinde satın aldığı araziye ev ve ahır yaptı. Söğüt, burada kendi ürettiği hayvansal ve tarımsal ürünleri tüketerek doğal bir yaşam sürmeye çalışıyor.

  Evli ve bir çocuk babası olan Söğüt'ün eşi Şeyda ise ilkokula giden 7 yaşındaki kızı Kayra Ceylin Söğüt'ün eğitimi sebebiyle kent merkezinde yaşıyor. Söğüt'ün eşi ve kızı ise hafta sonunu Erhan Söğüt'ün yanında geçiriyor.

  Erhan Söğüt, Ankaralı olduğunu ifade ederek, yaklaşık 10 yıl özel bir firmada finans müdürlüğü yaptığını anlattı.

  Muhasebe ve finans işlerinin stresi ile yoruculuğunun yanı sıra şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için sakin bir yaşantı seçtiğini anlatan Söğüt, şunları aktardı:

  "Yaklaşık 10 yıl özel bir sektörde çalıştıktan sonra işi bırakıp köy hayatını tercih ettim. Ben bu işe ilk olarak 4 inekle başladım, şimdi ise 33 damızlık ineğim var. Kendi imkanlarımla küçük bir ev ve ahır yaptım. Şimdilik buzağı üretiyorum ve yakında süt üretimine de başlayacağım. Bu hayatı özgür olmak için seçtim. Muhasebe ve finans işleri çok stresli ve yorucu işler. 'Hayvancılık yapayım, çok zengin olayım' diye bir düşüncem yok. Hem şehrin o stresinden uzak kalmak hem de bir şeyler üretmek amacındayım."

  Müdürlüğü bırakıp köye yerleşti #1

  "SONUNDA KENDİME UYGUN YAŞAMI BULDUM"

  Söğüt hayvancılık yaparken para kazanmak gibi bir derdinin olmadığını vurgulayarak, "Çok kazanmak değil, güzel işler yapmak üretmek ve bunları yaparken de mutlu ve huzurlu olmak istiyordum. Sonunda kendime uygun hayatı buldum." ifadelerini kullandı.

  Köyde yalnız yaşamanın zorluklarının da olduğunu vurgulayan Söğüt, buna rağmen köy yaşantısının şehirdeki hayattan daha sakin ve huzurlu olduğunu dile getirdi.

  Söğüt, genellikle yaşamını yalnız sürdürdüğünü anlatarak, "Burası Ankara'nın kuzeyine düşen bir bölge ve rakım olarak da bin 700 metre. Bu nedenle de elbette çok soğuk oluyor. Burada yazları yaşamak kolay, kışları ise yaşamak biraz zor oluyor. Bir çocuğum var ve okula gittiği için hafta içi eşimle Ankara il merkezinde yaşıyorlar, hafta sonu ise eşim ve çocuğum buraya geliyor. Elbette onların da bana destekleri oluyor." dedi.

  İnsanların köyleri bırakarak şehre gitmemesi gerektiğini vurgulayan Söğüt, "Hiç kimse köyünü bırakıp şehre gitmesin. Asgari ücretlerle şehirlerde yaşamasınlar. Köyde para da var, hayatta var." ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir