Oğlunun hakkını ararken hukuk okuyan ev hanımı, hakim olmayı hedefliyor
AA & Ensonhaber

Gülistan Sarkurt (39), otizmli bir çocuğun ve toplamda üç evladın annesi olarak, 10 yıl önce sonucu engelli kalan büyük oğlu Canberk'in (18) hakkını savunmak için eşiyle birlikte hukuk mücadelesi başlattı.

Ancak dava sürecinde çeşitli hak kayıpları yaşadıklarını düşünen Sarkurt, avukatlarının yeterince çaba göstermediğine kanaat getirerek hukuk eğitimi almaya karar verdi. Bu kararıyla Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı ve büyük bir azimle çalışarak fakülteden birincilikle mezun oldu.

Hakim olmayı hedefliyor

Yaşı nedeniyle önce 3 yıl aktif avukatlık yapması gereken Sarkurt, bu sürenin ardından hakimlik sınavını kazanarak hakim olmayı hedefliyor. Okul sürecinde eşi ve çocuklarının her zaman destekçisi olduğunu belirten Sarkurt, ailecek büyük fedakarlıklarla bugünlere geldiklerini ifade etti.

Otizmli oğlunu hayata bağlamak için büyük çaba sarf ettiklerini belirten Sarkurt, büyük oğlunun kaza sonrası yatağa bağımlı hale gelmesiyle derin bir üzüntü yaşadıklarını dile getirdi.

"Amacım ihtiyacı olan insanların hayatına dokunabilmek"

Büyük bir sağlık ve hukuk mücadelesi verdiklerini anlatan Sarkurt,

Sınavı kazandığımda küçük oğlum da 2,5 yaşındaydı. Çocuklarımın geleceği için fedakarlık yapıtım. Eşim ve çocuklarım da büyük fedakarlıkta bulundu. Eşim, kendi işinin yanında ev işleri, bulaşık, temizlik, yemek her şeye koşturuyordu. Özellikle sınav dönemlerinde üzerine çok fazla sorumluluk aldı. Aile boyu fedakarlıkla süreci götürdük ama sonucu güzel oldu.

ifadesini kullandı.

Oğlunun davasına bakan hakimlerin vicdanlı, merhametli ve babacan tavırlarından çok etkilendiği için hakim olmak istediğini vurgulayan Sarkurt, şöyle konuştu:

Hakimleri öyle görünce, 'Neden ben de olmayayım? Ben de yapabilirim, ben de vicdanlıyım.' diye düşündüm. Amacım ihtiyacı olan insanların hayatına dokunabilmek. Doktor olduğunuzda insanın yaşamasına vesile oluyorsunuz. Hukukta, insanın bir hukuksal sürecine dokunarak aslında hayatına da dokunmuş oluyorsunuz. Ben insanların hayat süreçlerine dokunmak, onların daha iyi, daha adil şekilde yaşamalarına vesile olmak için hakim olmak istiyorum çünkü biz acılı ve çok zor süreçlerden geçtik.

"Çok vicdanlı ve iyi bir hakim olacağına eminim"

Canberk Sarkurt da annesi için hem mutlu olduğunu hem de çok duygulandığını ifade ederek,

Anneme destek olduk. Küçük kardeşime biz baktık. Yemeği babam yaptı. Mutfağı biz topluyorduk. Annem hukuk fakültesini bitirdi. İyi bir avukat olacak. Annemle gurur duyuyorum.

diye konuştu.

Gökhan Sarkurt (41) ise çoğu zaman eşinin sabah 08.00'den gece 03.00'e kadar ders çalıştığını belirterek, şunları kaydetti:

Derece yapmak için sürekli çalışıyordu. Normal bir şekilde de bölümünü bitirebilirdi ama ülkeye iyi bir avukat, iyi bir hakim olmak için elinden gelenin en iyisini yaptı. Eşimin çok vicdanlı ve iyi bir hakim olacağına eminim. Bundan dolayı da kendisiyle gurur duyuyorum.