taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8095
6.54295
1275.805
96861.42
238.352

Yaşlılığı gösteren 9 biyolojik belirti

Uzmanlar yıllar geçtikçe vücutta seyreden başlıca süreçleri incelemeye aldı. Buna göre yaşlılığı belirten 9 biyolojik belirti bulunuyor.

Haber Merkezi | 29.10.2018 - 14:14..
Whatsapp ile paylaş
Yaşlılığı gösteren 9 biyolojik belirti

Yapılan araştırmalara göre aralarında insanların da bulunduğu memeli canlılarda yaşlanma emaresi olarak kabul edilen dokuz faktör şu şekilde belirtildi:

Yaşlılığı gösteren 9 biyolojik belirti

DNA'DAKİ HASAR BİRİKİYOR

Yaşlanmayla birlikte iletim sürecindeki hatalar artıyor. Ve bu hatalar hücrelerde birikiyor. Genetik istikrarsızlık, kök hücrelere zarar verebiliyor. Hatalar biriktikçe, kanserli hücrelere bile dönüşebiliyor.

KROMOZOMLAR YIPRANIYOR

DNA zincirlerinin ucunda kromozomları koruyan kapak gibi yapılar bulunuyor. Bunlara telomer denilirken, yaşlandıkça bunlar yıpranıyor ve kromozomlar korumalarını kaybediyor. Bu da yanlış bir şekilde kopyalanmaları anlamına geliyor ve sorunlara yol açabiliyor.

Yaşlılığı gösteren 9 biyolojik belirti

HÜCRE DAVRANIŞLARI ETKİLENİYOR

Vücutta DNA ifadesi adı verilen bir süreç yaşanıyor. Bu süreçte belirli bir hücredeki binlerce gen, hücrenin ne yapacağını belirliyor. Örneğin hücrenin, bir deri hücresi mi yoksa bir beyin hücresi mi olacağı böylelikle belirleniyor. Zaman ve yaşam biçimi bu talimatların nasıl verildiğini etkiliyor. Bu nedenle hücreler yapmaları gerekenden farklı davranabiliyorlar.

HÜCRE YENİLEME KAPASİTESİ YİTİRİLİYOR

Hücrelerdeki hasarlı unsurların birikmesini önlemek için vücutlar sürekli olarak hücre stokunu yenileme kapasitesine sahip. Ancak bu kapasite yaşlandıkça azalıyor. Daha sonra hücreler işe yaramayan ya da toksik proteinleri biriktirmeye başlıyor. Bunların bazıları Alzheimer ve Parkinson hastalıklarıyla ve kataraktla ilişkilendiriliyor.

Yaşlılığı gösteren 9 biyolojik belirti

HÜCRE METABOLİZMASI KONTROLÜ YİTİRİYOR

Zamanla hücreler, yağ ve şeker gibi maddeleri işleme kapasitelerini kaybediyor. Hücrelerin alınan besinleri düzgün bir şekilde metabolize etme yeteneği ortadan kaybolunca, şeker hastalığı gibi hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Daha yaşlı vücutlar artık yenilen her şeyi işleyemiyor.

MİTOKONDRİLERİN FAALİYETİ DURUYOR

Mitokondri, hücrelere enerji sağlıyor, ancak yıllar geçtikçe etkinliklerini kaybediyorlar. Mitokondrilerin iyi çalışmaması DNA'ya zarar veriyor. Bazı çalışmalarda, mitokondri faaliyetini tamir etmenin, memelilerde ömrü uzattığı sonucuna varıldığı bildiriliyor.

Yaşlılığı gösteren 9 biyolojik belirti

HÜCRELER ZOMBİYE DÖNÜŞÜYOR

Bir hücre aşırı hasar görünce, diğer hasarlı hücrelerin üremesini önleyen bir araç olma özelliğini kaybediyor. Bölünmeye devam ediyor ancak ölmüyor.

KÖK HÜCRELERİN ENERJİSİ BİTİYOR

Yenilenme potansiyelindeki azalış, yaşlanmanın en karakteristik unsurlarından biri. Kök hücreler yoruluyor ve yenilenme fonksiyonlarını kaybediyorlar.

Yaşlılığı gösteren 9 biyolojik belirti

HÜCRELERİN BİRBİRLERİYLE İLETİŞİMİ SONA ERİYOR

Hücreler sürekli birbirleriyle iletişim halinde, ancak bu kapasite zamanla azalıyor. Bu da iltihaplanmada artışa yol açıyor ve "diyaloğun" önündeki sorunları büyütüyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir