Euro
10.3678
-0.29%
Dolar
8.7373
0.21%
Altın
495.67
-0.3%
Borsa
1.391
-1.63%
Bitcoin
314.972
-4.84%
20ºC
İstanbul
Çok bulutlu 20 C

  İstanbul Havalimanı'nda uyuşturucu operasyonu: 5 kurye yakalandı

  Gümrük Muhafaza ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda, çocuk kitaplarına gizlenmiş 4 kilo, sırt çantasına ve bagaj tabanına gizlenmiş 9 kilo uyuşturucuyu taşıyan 5 kurye gözaltına alındı.
  • DHA
  • 07.06.2021 - 12:36
  • Güncelleme : 07.06.2021 - 13:30
  İstanbul Havalimanı'nda uyuşturucu operasyonu: 5 kurye yakalandı

  Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri, İstanbul Havalimanı'nda uyuşturucuya yönelik çalışma yürüttü.

  İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce yürütülen uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen analizler neticesinde, aynı tarihte havalimanına gelecek üç yolcu riskli olarak değerlendirildi.

  ŞÜPHELİ YOLCULAR VE EŞYALARI GÖZETİM ALTINA ALINDI

  Farklı ülkelerden gelecek üç yolcuyu taşıyan uçaklar, hava takip sistemi üzerinden takibe alındı. Uçakların havalimanına iniş yapmalarının ardından hem şüpheli yolcular hem de beraberindeki bagajlar gözetim altına alındı.

  İstanbul Havalimanı nda uyuşturucu operasyonu: 5 kurye yakalandı #1

  ÇOCUK KİTAPLARINDAN UYUŞTURUCU ÇIKTI

  Kolombiya'dan Türkiye'ye gelen ilk yolcu Gümrük Muhafaza ekiplerince durdurularak, yolcunun sırt çantası x-ray cihazı ile tarandı. Şüpheli yoğunluğa rastlanmasının ardından narkotik dedektör köpeğin de çantada bulunan çocuk kitaplarına tepki verdiği gözlendi.

  İstanbul Havalimanı nda uyuşturucu operasyonu: 5 kurye yakalandı #2

  KOKAİNE EL KONULDU

  Bunun üzerine açılarak aranan kitapların kapaklarının altına özel bir yöntemle gizlenmiş levhalar halinde uyuşturucu bulunduğu saptandı. Yapılan analizde, levhaların içerisindeki uyuşturucu maddenin kokain olduğu anlaşıldı.

  Operasyon neticesinde uyuşturucu kuryesinin taşıdığı çocuk kitaplarının içerisinde toplam 4 kilo kokain ele geçirildi.

  İstanbul Havalimanı nda uyuşturucu operasyonu: 5 kurye yakalandı #3

  SIRT ÇANTALARINA GİZLENEN UYUŞTURUCULAR TESPİT EDİLDİ

  Etiyopya'dan Türkiye'ye gelen bir diğer şüpheli yolcunun bagajlarında ve beraberindeki çantalarda yapılan kontrollerde, sırt çantası içerisindeki kol çantaları Gümrük Muhafaza ekiplerinin dikkatini çekti.

  X-ray tarama cihazı ve narkotik dedektör köpekle kontrol edilen çantaların astarının altında, yabancı maddelerin bulunduğu saptandı. Bulundukları yerlerden çıkarılan paketlerin içerisinde yaklaşık 3 kilo ağırlığında kokain ele geçirildi.

  İstanbul Havalimanı nda uyuşturucu operasyonu: 5 kurye yakalandı #4

  ASTARA GİZLENMİŞ UYUŞTURUCU BULUNDU

  İspanya'dan Türkiye'ye gelen bir diğer şüpheli yolcu da pasaport kontrolünün ardından durduruldu. İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince kuryenin beraberindeki sırt çantası arandı.

  Sırt çantasının astarı altına gizlenmiş paketler, x-ray cihazı ve narkotik dedektör köpek sayesinde tespit edildi. Paketlerin içerisinde 3 kilo esrar ele geçirildi.

  İstanbul Havalimanı nda uyuşturucu operasyonu: 5 kurye yakalandı #5

  AYNI UÇAKTA 2 KURYE

  Birkaç gün sonra gerçekleştirilen son uyuşturucu operasyonunda ise bu defa aynı uçakta seyahat eden iki kurye, Gümrük Muhafaza ekiplerinin analizi sonucu riskli görülerek gözetim altına alındı. Kuryelerin beraberindeki bagajlar, uçaktan indirildikten sonra dedektör köpekle arandı.

  Köpeğin tepki verdiği alanın x-ray taraması sonucunda, bagajların taban kısmında şüpheli yoğunluğa rastlandı. Açılarak aranan bagajların tabanlarında özel olarak oluşturulan gizli bölmelerde toplam 1 kilo 300 gram esrar cinsi uyuşturucu ele geçirildi. Operasyonun devamında uyuşturucunun teslim edileceği kişinin evinde yapılan aramalarda ise 1 kilo 700 gram esrar ile 5 adet uyuşturucu hap yakalandı.

  TOPLAM 13 KİLOGRAM UYUŞTURUCU BULUNDU

  Gümrük Muhafaza ekiplerinin İstanbul Havalimanı'nda gerçekleştirdikleri 4 ayrı operasyonda, yaklaşık 13 kilo uyuşturucu madde ele geçirildi. Uyuşturucu kuryeleri gözaltına alınırken, olaylara ilişkin yürütülen soruşturmalara devam ediliyor.

  İstanbul Havalimanı nda uyuşturucu operasyonu: 5 kurye yakalandı #6

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir