taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.841
6.5115
1487.34
97744.73
279.086
48134.07

Domates, kanser ve karaciğer yağlanmasını önlüyor

Domates tüketmenin; içerdiği likopen adlı pigment sayesinde kansere, karaciğer yağlanmasına ve enfeksiyona yakalanma riskini azalttığı ortaya koyuldu.

Haber Merkezi | 05.03.2019 - 06:37..
Whatsapp ile paylaş

MedicalXpress portalında alıntıları yayınlanan, ABD’deki Tuft Üniversitesi’nden bir grup bilim adamının yaptığı araştırmada uzmanlar, genç fareleri teste tabi tutarak, onlara karaciğerde kötü huylu tümörlerin oluşmasına yol açan kanserojen madde enjekte etti. Ardından hayvanlar, sağlıksız ve yağlı gıdalarla beslendi. Bunun yanında farelerin bir kısmına, bol miktarda likopen içeren domates tozu verildi.

Domates, kanser ve karaciğer yağlanmasını önlüyor

GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN

Domates, karpuz ve pembe greyfurta kırmızı rengini veren karotenoid pigment olan likopenin, insan vücudundaki başlıca özelliği güçlü bir antioksidan olması. Uzmanların tespitine göre likopen, vücuttaki faydalı mikrofloranın seviyesini ve çeşitliliğini arttırıyor, bu da iltihaplanmaya neden olan bazı bakterilerin aşırı çoğalmasını önlüyor. Bu maddeyi tüketmenin ayrıca karaciğerde yağlanma hastalığına ve kansere yakalanma riskini azalttığı ortaya çıktı.

DOMATES TOZU DAHA ETKİLİ

Araştırmacılar ayrıca domates tozunun, tek başına likopene kıyasla daha etkili olduğu sonucuna vardı. Bunun nedeni olarak da parçalanmamış domateslerde E ve C vitamini, mineraller, fenolik bileşenler ve diyet lifi gibi ek besinlerin bulunması gösterildi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir