Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.122
-2.98%
11ºC
İstanbul
Açık 11 C

  Fanatik Yahudilerden Mescid-i Aksa'ya baskın

  İsrail polisi korumasındaki 140 fanatik Yahudi, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi.
  • AA
  • 31.10.2019 - 11:38
  • Güncelleme : 31.10.2019 - 11:38
  Fanatik Yahudilerden Mescid-i Aksa'ya baskın

  İsrail polisinin eşlik ettiği onlarca fanatik Yahudi, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.

  BASIN DÜZENLENDİ

  Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisi korumasındaki 140 fanatik Yahudi'nin, gruplar halinde Mescid-i Aksa'nın güneybatısında bulunan El-Meğaribe (Fas) Kapısı'ndan girerek Harem-i Şerif'e baskın düzenlediği belirtildi.

  Açıklamada; ayrıca Harem-i Şerif’e giren gruptan 80'inin dini okul öğrencisi, 12'sinin ise İsrail istihbarat görevlisi olduğu aktarıldı.

  FİLİSTİNLİLERDEN TEPKİ

  Öte yandan yerel basına yansıyan bazı görüntülerde, Mescid-i Aksa'nın doğu yakasında yer alan Rahmet Kapısı çevresinde Talmudik ayin düzenlemeye çalışan bazı fanatik Yahudilerin İsrail polisince Harem-i Şerif'in dışına çıkarıldığı, bu sırada alanda bulunan Filistinlilerin tekbir getirerek gruba tepki gösterdiği görüldü.

  BÖLGEDE SIK SIK GERGİNLİK VAR

  Fanatik Yahudiler, İsrail polisi eşliğinde zaman zaman sabah ve öğleden sonra Mescid-i Aksa'nın avlusuna giriyor. Bu durum sık sık bölgede gerginliğin tırmanmasına ve Filistinliler ile İsrail polisi arasında arbede yaşanmasına neden oluyor.

  TEK TARAFLI KARARLA POLİS EŞLİĞİNDE GİRİYORLAR

  Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflar; İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor. Daha önce Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin izni dahilinde Mescid-i Aksa'yı ziyaret eden Yahudiler, 2003'ten bu yana Vakıflar İdaresinin egemenliğini ihlal eden İsrail'in tek taraflı kararı çerçevesinde polis eşliğinde Müslümanların kutsal mabedine giriyor.

  YAHUDİLER KAZI ÇALIŞMASI YAPIYOR

  İsrail makamlarının bu tek taraflı kararını tanımayan Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğini ihlal edici bu tür girişleri baskın olarak nitelendiriyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir