Euro
15.3187
0.31%
Dolar
13.52
0.36%
Altın
799.3
0.72%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
501.043
3.05%
1ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 1 C
  ABD Başkanı Obama İran'a göz dağı verdi

  ABD Başkanı Obama İran'a göz dağı verdi

  ABD Başkanı Obama, P5+1 ülkeleri arasında varılan anlaşmanın İran tarafından ihlal edilmesi durumda "Eğer aldatırsa enseleyebiliriz" dedi.
  • AA
  • 06.08.2015 - 00:13

  ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan Üniversitesi'nde İran ile varılan nükleer anlaşmayla ilgili konuştu.

  "İRAN ALDATIRSA ONLARI ENSELEYEBİLİRİZ"

  İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan anlaşmanın Tahran yönetimi tarafından ihlal edilmesi durumunda ABD olarak harekete geçebileceklerini belirten Obama, "Eğer İran aldatırsa onları enseleyebiliriz ve bunu yaparız. İran gelecek 10 yıl içinde anlaşmayı ihlal ederse tüm yaptırımlar yeniden yürürlüğe girecek. BM Güvenlik Konseyi'nin diğer üyelerinin desteğine ihtiyacımız yok. ABD, kendi yaptırımlarını yeniden harekete geçirebilir." dedi.

  ABD Başkanı Obama İran a göz dağı verdi #1

  Yaklaşık iki yıl süren müzakerelerin ardından Tahran yönetimi ile P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmanın İran'ın nükleer silah elde etmesini "kalıcı" şekilde önlediğine işaret eden Obama, "Anlaşma İran'ın bomba yapmaya giden tüm yollarını ortadan kaldırıyor" ifadesini kullandı.

  ABD Başkanı Obama İran'a göz dağı verdi VİDEO

  ANLAŞMA WASHINGTON İLE İRAN ARASINDAKİ TÜM PROBLEMLERİ ÇÖZMEDİ

  Obama, söz konusu anlaşmanın İran ile tüm problemlerini çözmediğini belirterek, anlaşmanın Washington ile Tahran arasında sıcaklık oluşturmadığını vurguladı. En kritik güvenlik konularından birini çözmesi açısından söz konusu mutabakat için "iyi bir anlaşma" tanımlamasında bulunan Obama, ülkede anlaşmanın, Irak savaşından sonra en önemli dış politika tartışmalarından biri olduğunu da dile getirdi.

  ABD Başkanı Obama İran a göz dağı verdi #2

  "İRAN'A HİÇ BİR ZAMAN İZİN VERİLMEYECEK''

  ABD Başkanı Obama, müzakere sürecince de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Enerji Bakanı Ernest Moniz tarafından yürütülen çabalarla kapsamlı bir anlaşmaya ulaştıklarına değinerek, "Hedeflerimizi içeren kapsamlı bir eylem planına ulaştık. Bu anlaşma altında, İran'ın hiçbir zaman nükleer silah üretebilmesine izin verilmeyecek" diye konuştu.


  Görüş Bildir