Euro
10.3945
-0.37%
Dolar
8.8574
-0.1%
Altın
501.16
0.42%
Borsa
1.385
0%
Bitcoin
389.988
3.17%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  ABD: Hastanenin bombalanması savaş suçu değil

  ABD yaptığı açıklamada, Afganistan'da hastanenin bombalanmasının savaş suçu olmadığını belirtti.
  • 30.04.2016 - 08:52
  ABD: Hastanenin bombalanması savaş suçu değil

  ABD: Hastanenin bombalanması savaş suçu değil #1

  ABD, Afganistan’da önceki yıl 'Sınır Tanımayan Doktorlar' örgütüne ait hastanenin bombalandığı ve 42 kişinin hayatını kaybettiği saldırının savaş suçu sayılamayacağını, çünkü olayda kasıt olduğunu düşünmediklerini açıkladı.

  ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel hastanenin “vurulmayacak yerler” listesinde olduğunu fakat olaya karışan askerlerin bu listeye ulaşımı olmadığını ifade ederek, “Yaptığımı soruşturma sonucunda bazı askerlerin angajman kurallarına ve silahlı çatışma yasalarına uymadıkları belirlendi. Ancak bu savaş suçu kapsamına girmiyor. Bu durum ‘insan hatası’, ‘ekipmanların arızalanması’ndan kaynaklanıyor. Ayrıca ekip içerisinde hiç kimse saldırılan hedefin bir hastane olduğunu bilmiyordu” dedi.

  "İYİ NİYET BAZEN BAZEN YETERLİ DEĞİLDİR"

  Soruşturmada Afganistan kara güçleri tarafından desteklenen ABD askerlerinin “yanlış bilgilendirildiği” sonucuna varıldığı vurguladı. Öte yandan, ABD merkezli “İnsan Hakları İçin Doktorlar” adlı sivil toplum kuruluşu da ABD Savunma Bakanlığı'nın konuya ilişkin soruşturma sonucu hakkında açıklama yaptı.

  Kurumun başkanı Donna McKay, yayınladığı basın açıklamasında kararı doğru bulmadıklarını belirterek, “İyi niyet bazen yeterli değildir. Takip edilmesi gereken kurallar vardır ve bunun üzerine hiç kimse çıkamaz. Kunduz saldırısı hata olabilir, fakat bazı hatalar suç teşkil eder” ifadesini kullandı.

  DİSİPLİN CEZASINA ÇARPTIRILMIŞLARDI

  McKay, verilen kararın adil olduğunu düşünmediklerini söyledi. ABD savaş uçakları 3 Ekim’de ülkenin kuzeyindeki Kunduz kentinde MSF tarafından işletilen hastaneyi 1 saat boyunca havadan hedef almış, saldırıda hastaların da aralarında bulunduğu 42 kişi hayatını kaybetmiş, 65 kişi de yaralanmıştı.

  ABD Savunma Bakanlığı konuya ilişkin olarak aralarında bir generalin de yer aldığı 16 ordu personelinin, hastanenin bombalanmasına yol açan yanlışlarından dolayı disiplin cezasına çarptırıldığını duyurmuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir