ABD, konut maliyetlerini düşürmeye odaklandı
AA

sorunu tüm dünyayı ele geçirdi.

de konut arzını artırmaya ve maliyetleri düşürmeye yönelik yeni finansman kaynakları arayışına girdi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Minneapolis şehrinde yaptığı açıklamada, gelecek üç yılda uygun fiyatlı konut finansmanını desteklemek için ek 100 milyon dolarlık program oluşturulacağını bildirdi.

Bakan Yellen ayrıca, federal konut kredisi bankalarına konut programlarına yönelik harcamalarını artırmaları yönünde çağrıda bulundu.

ABD uzun süredir konut arz açığıyla karşı karşıya

Uzun zamandır çok önemli konut arz açığıyla karşı karşıya olduklarına dikkati çeken Yellen, bunun uygun maliyet sorununa yol açtığını dile getirdi.

Yellen, ülke genelinde maliyetleri düşürmek için konut arzını artırmaya yönelik yaptıkları çalışmalara değinerek ABD Kongresi, eyaletler ve yerel yönetimleri daha fazla harekete geçmeye çağırdı.

"2000'den 2019'a kadar konut fiyatları iki katına çıktı"

Küresel mali krize rağmen 2000'den 2019'a kadar konut fiyatlarının iki katına çıktığını ve ortalama gelirlerden daha hızlı arttığını söyleyen Yellen, yüksek konut maliyetlerinin, ülke genelindeki Amerikalıların geniş kesimini etkilediğini vurguladı.

Ek 100 milyon dolarlık program

Yellen, gelecek üç yılda uygun fiyatlı konut finansmanını desteklemek için ek 100 milyon dolarlık program oluşturulacağını belirterek, yeni programın öncelikle ülkede uygun fiyatlı konut arzını artırmaya odaklanacağını anlattı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)