Dolar
8.3456
0.6913%
Euro
9.671
-0.1022%
Altın
1879.06
0.599%
Borsa
1112.37
-1.2972%
G. Altın
504.287
1.3878%
Bitcoin
113901.14
1.1374%
14ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 14 C
  Obama yönetimindeki ABD ordusunun karnesi

  Obama yönetimindeki ABD ordusunun karnesi

  ABD ordusunun Obama dönemindeki Afganistan, Irak, Suriye, Libya, Yemen ve Somali operasyonlarının raporu yayımlandı.
  • AA
  • 06.12.2016 - 04:02

  Beyaz Saray, Obama döneminde Amerikan ordusunun 8 yıllık askeri eylemlerini bir araya getiren "ABD'nin Askeri Güç Kullanımı ve İlgili Ulusal Güvenlik Operasyonlarına Rehberlik Eden Yasal ve Politik Çerçeveler" başlıklı bir rapor yayımladı.

  "ABD ORDUSUNUN OPERASYONLARI HUKUKA UYGUN"

  Obama'nın giriş bölümünü kaleme aldığı 61 sayfalık raporda, Amerikan ordusunun son 8 yılda Afganistan, Irak, Suriye, Libya, Yemen ve Somali'deki operasyonlarının uluslararası hukuka uygun olduğu iddia edildi.

  "Tüm askeri eylemlerde uluslararası hukuka uygun davranmanın bir ilke olarak benimsediğini" belirten Obama, ABD'nin askeri operasyonlarıyla ilgili "şeffaf olma" amacına binaen söz konusu raporu yayımladıklarını vurguladı.

  ASKER BULUNDURMA GEREKÇESİ AKTİF DÜŞMANLIK BÖLGESİ

  Rapora göre, ABD'nin Somali hariç diğer ülkelerde uluslararası hukukun "aktif düşmanlık bölgeleriyle" ilgili maddelerine dayanarak askeri operasyonlar gerçekleştirdiği belirtildi. Örneğin raporda, ABD'nin Libya yönetiminin daveti üzerine "DEAŞ'la mücadele kapsamında" bu ülkede hava operasyonları düzenlemeye başladığı ifade edildi.

  Irak'taki El Kaide ile mücadele kapsamında 2001 yılında verilen yetkiyi (bir uzantısı olduğu gerekçesiyle) bugün DEAŞ'a karşı da kullanmaya devam eden Obama yönetimi, Kongre'den şimdiye kadar DEAŞ'la mücadele için ayrı bir yetki alamadı.

  SİVİLLERİN YANLIŞLIKLA VURULMASI

  Sivillerin hedef olabileceği endişesi bulunan saldırı alanlarındaki karar alma sürecinde, sivil hedeflerin "neredeyse kesin" bir şekilde vurulmayacağı kriterinin uygulandığına değinilen raporda, ABD'ye ait insansız hava araçlarının farklı ülkelerde "yanlışlıkla" neden olduğu sivil ölümleriyle ilgili detaylı bir bilgiye yer verilmedi.

  AFGANİSTAN VE IRAK'TA BAŞARISIZ

  Obama, 2008 yılında başkan seçilirken ABD'nin dahil olduğu çatışmaları azaltacağı ve Afganistan'daki askerlerinin sayısını düşürüp Irak'takileri tamamen geri çekeceği sözünü vermesine rağmen her iki alanda da başarılı bir grafik çizemedi.

  GUANTANAMO'DAKİ TUTUKEVİNİ KAPATAMADI

  Guantanamo'daki tutukevini kapatacağı sözünü de veren Obama, mahkum sayısını azaltmasına rağmen Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Kongre engelini aşamadı.

  Son 8 yıldaki askeri operasyonların hepsinin uluslararası hukuka uygun gerçekleştirildiğini savunan Obama yönetiminin, yeni başkan seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump'a Afganistan, Irak ve Suriye gibi çözülmesi zor denklemler bıraktığı değerlendirmesi yapılıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir