Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.471
-0.81%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  ABD polisi öldürülen siyahinin görüntülerini paylaştı

  ABD polisi öldürülen siyahinin görüntülerini paylaştı

  Charlotte kentinde siyahi Scott'ın (43) polis tarafından öldürüldüğü an ve hemen öncesine ait polis kamerası görüntüleri basına dağıtıldı.
  • AA
  • 25.09.2016 - 06:53

  Scott'ı öldüren polislerden birinin üniformasındaki kamera kaydı ve polis araçlarından birisinin ön tarafına yerleştirilmiş kameranın kaydı basınla paylaşıldı.

  Görüntülerde 43 yaşındaki kurbanın elinde herhangi bir silah olup olmadığının anlaşılamadığı dikkati çekti.

  ABD polisi öldürülen siyahinin görüntülerini paylaştı

  "ELİNDE SİLAH OLUP OLMADIĞI BELLİ DEĞİL"

  Kurbanın ailesi ise polis görüntülerinin paylaşılmasının ardından bir açıklama yaparak, öldürülen Keith Lamont Scott'ın polise karşı herhangi bir saldırgan tavır takınmadığını ve öldürülmeyi haketmediğini bildirdi.

  Aile ayrıca, paylaşılan görüntülerin "kurbanın elinde silah olup olmadığı" gibi temel sorulara cevap veremediğini kaydederken, görüntülerin konuya ilişkin bir fikir edinmek için yeterince kanıt sunmadığını savundu.

  ABD'de polis silahsız bir siyahiyi vurdu

  Kurbanın ailesi de dün kendi çektikleri görüntüleri paylaşmıştı. Eşi tarafından kaydedilen görüntülerde, Scott'a polisin "Elindeki silahı bırak" diye uyarılarda bulunduğu görülüyordu. Kayıtlarda, Scott'ın eşinin ise "Ateş etme, onun silahı yok" diyerek polisleri uyardığı dikkati çekmişti.


  Scott'ın ailesi, yaptıkları ilk açıklamada, "kurbanın elinde sadece kitap bulunduğunu ve polisin buna rağmen onu vurduğunu" iddia etmişti.

  Charlotte Polis Şefi Kerr Putney ise "Scott'ın elinde silah olduğu ve bunu bırakması çağrısına cevap vermediği gerekçesiyle vurulduğunu" ileri sürmüştü.

  Olayın ardından yüzlerce "Siyahilerin Hayatı Değerlidir" (Black Lives Matter) üyesi, Charlotte sokaklarında adalet ve özgürlük temalı sloganlar eşliğinde protesto yürüyüşü gerçekleştirmişti. Protestoların yoğunlaşması üzerine de kentte olağanüstü hal ilan edilmişti.

  ABD polisi öldürülen siyahinin görüntülerini paylaştı #1

  ABD polisi öldürülen siyahinin görüntülerini paylaştı #2


  Görüş Bildir