Euro
11.2096
1.17%
Dolar
9.6149
1.21%
Altın
553.78
1.57%
Borsa
1.467
0.8%
Bitcoin
604.002
-0.97%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  ABD Temsilciler Meclisi, polis tasarısını onayladı

  Buna göre, emniyet güçleri tarafından aşırı güç kullanılmasının önüne geçilmiş olacak. Ancak Cumhuriyetçiler başka bir tasarıyla geliyor.
  • REUTERS
  • 26.06.2020 - 10:07
  • Güncelleme : 26.06.2020 - 10:07
  ABD Temsilciler Meclisi, polis tasarısını onayladı

  ABD Temsilciler Meclisi, George Floyd'un polis şiddeti sonucu öldürülmesiyle gündeme gelen ve emniyet güçleri tarafından aşırı güç kullanılmasını yasaklayan tasarıyı onayladı.

  Demokrat vekillerce oylamaya sunulan "George Floyd için Adalet ve Polislik Yasası" adlı tasarı, 181'e karşı 236 "evet" oyu alarak Temsilciler Meclisi'nden geçti.

  POLİSLER DEŞİFRE EDİLECEK

  Cumhuriyetçi Parti üyelerinin karşı çıktığı tasarıya, 3 Cumhuriyetçi vekilin destek vermesi dikkati çekerken tasarıda ülke genelinde polis teşkilatının yeniden düzenlenmesi, her türlü boğucu müdahalenin yasaklanması, ani ev baskınlarının sonlandırılması ve görevini kötüye kullanan polislerin deşifre edilmesi öngörülüyor.

  ABD Temsilciler Meclisi, polis tasarısını onayladı #1

  “TÜM POLİSLERİ AYNI KEFEYE KOYMUYORUZ”

  Demokrat Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, yaptığı basın açıklamasında, tasarının, kötü eğilimli polisleri cezalandırmak suretiyle polislik kültürünü şiddetten ve sistemik ırkçılıktan arındırmayı amaçladığını söyledi.

  Pelosi, “Tüm polisleri aynı kefeye koymuyoruz, ancak bu tasarıya bir kefeye konulması gereken polisler için de gerekli adımı atıyoruz.” dedi.

  CUMHURİYETÇİLER BAŞKA TASARIYLA GELİYOR

  Senatoda oylanması gereken tasarının, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olması nedeniyle geçmesi beklenmezken Cumhuriyetçi Senatörlerin, kendi hazırladıkları tasarıyı sunması bekleniyor.

  Tasarının Cumhuriyetçi versiyonunda, polis teşkilatında ırkçılık ve şiddetin sonlandırılmasının hedeflendiği ancak polislerin kendi güvenliğine tehdit durumunda gerekli müdahaleleri yapabilmesi gerektiği vurgulanıyor.

  ABD Temsilciler Meclisi, polis tasarısını onayladı #2

  FLOYD'UN ÖLDÜRÜLMESİ

  Minneapolis'te 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs'ta gözaltına alınırken bir polisin boynuna dizini basması sonucu yaşamını yitirmiş ve bu olayın görüntülerinin sosyal medyada yayılması, ülkede polis şiddetini ve ırkçılık tartışmalarını bir kez daha gündeme getirmişti.

  “Polis reformu” ve “ırkçılığa son” talebiyle başlayan gösterilerde, başkent Washington DC de dahil olmak üzere birçok büyük şehirde şiddet ve yağma olayları yaşanmış, şehirlerde Ulusal Muhafızlar görevlendirilmişti.

  New York ve Minneapolis dahil birçok şehir yerel polis teşkilatlarında reformlar için adımlar atarken ABD Başkanı Donald Trump, federal çapta polis teşkilatları konusunda bir kararname imzalamıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir