Euro
15.6002
0.32%
Dolar
13.7625
0.55%
Altın
789.3
0.57%
Borsa
2.045
2.01%
Bitcoin
689.131
-0.56%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Ginsburg için cenaze töreni

  Ginsburg, cenazesi Yüksek Mahkeme binasına getirilen ilk kadın yargıç olarak tarihe geçti.
  • AA
  • 24.09.2020 - 08:50
  ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Ginsburg için cenaze töreni

  ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Ruth Bader Ginsburg, geçen hafta hayatını kaybetti.

  Ruth Bader Ginsburg için Washington'da üst düzey cenaze töreni düzenlendi.

  Ginsburg'un cenazesi, ABD Yüksek Mahkemesi'nde önde gelen yargıçların heykellerinin bulunduğu Büstler Salonu'na getirildi. Ginsburg'un ailesi burada taziyeleri kabul etti.

  ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Ginsburg için cenaze töreni FOTO GALERi

  CENAZESİ MAHKEME BİNASINA GETİRİLDİ

  Ginsburg, cenazesi Yüksek Mahkeme binasına getirilen ilk kadın yargıç olurken, cenaze törenine kendisini 1993'te Yüksek Mahkeme Yargıcı olarak atayan eski ABD Başkanı Bill Clinton ve eşi Hilary Clinton'ın da katılması dikkati çekti.

  Ayrıca Yüksek Mahkeme heyetinin yanı sıra Ginsburg ile beraber çalışmış yüzlerce hukukçu da törende yer aldı.

  Öte yandan koronavirüs salgını nedeniyle mahkeme binasına alınmayan binlerce ABD'li ise cenaze törenine dışardan katıldı.

  ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Ginsburg için cenaze töreni #1

  "AYRIMCILIKLA MÜCADELENİN ÖNCÜ SAVUNUCUSU"

  ABD Yüksek Mahkemesi Başkanı John Roberts, törende yaptığı konuşmada, Ginsburg'un hayatı boyunca kadın hakları için mücadele verdiğini hatırlatarak, "Kadın olduğu için yaşadığı ayrımcılıklar nedeniyle hukuku seçti ancak hukuk fakültesinde de iş piyasasında da ayrımcılığa maruz kalmaya devam etti. Girdiği yolda yılmadan ve büyüyerek devam eden Ruth, seçildiği Yüksek Mahkeme'de bu tür ayrımcılıkla mücadelenin önde gelen savunucusu haline geldi." ifadelerini kullandı.

  ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Ruth Bader Ginsburg için töreni ViDEO

  TRUMP ZİYARET EDECEK

  Ginsburg'un cenazesi, sevenlerinin ziyaret edebilmesi için iki gün Yüksek Mahkeme'de tutulacak. ABD Başkanı Donald Trump'ın da yarın cenazeyi ziyaret etmesi bekleniyor.

  Uzun süredir kanserle mücadele eden Ginsburg, ocak ayında geçirdiği ameliyat sonrasında evinde tedavi görmeye başlamış, ancak geçen hafta hayatını kaybetmişti.

  Dönemin Demokrat ABD Başkanı Bill Clinton tarafından 1993 yılında mahkemeye atanan Ginsburg, liberal görüşleriyle tanınıyordu.

  ABD'de Yüksek Mahkeme yargıçları başkan tarafından belirleniyor ve Senato onayının ardından ömür boyu sürecek görevine başlıyorlar.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir