Euro
15.5705
0.13%
Dolar
13.7249
0.27%
Altın
786.9
0.26%
Borsa
2.005
0%
Bitcoin
694.746
-2.25%
10ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 10 C

  ABD’de bir doz aşı için 250 bin köpek balığı katlediliyor

  ABD’de köpek balıklarının neslini korumak için kurulan ‘Shark Allies’ sivil toplum örgütü, koronavirüs aşısı çalışmalarında köpek balıklarının katledileceğini açıkladı.
  • DHA
  • 28.09.2020 - 12:37
  ABD’de bir doz aşı için 250 bin köpek balığı katlediliyor

   

  Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını için bir çok ülke aşı çalışması için çaba sar fediyor.

  Sivil toplum kuruluşu Shark Allies, köpek balıklarının karaciğerinden yapılan “Squalene” adlı doğal yağın, yardımcı etken madde olarak koronavirüs aşılarında kullandığını belirtti.

  KORONAVİRÜS AŞISI İÇİN ETKEN MADDE KÖPEK BALIĞINDA

  Shark Allies yöneticisi Stefanie Brendl yaptığı açıklamada, köpekbalıklarının karaciğerinde bulunan ve mevcut grip aşıları da dahil olmak üzere birçok ilacın yapımında kullanılan doğal yağ “Squalene” için yüzbinlerce köpekbalığının katledilebileceğini vurguladı.

  Yağın bileşenindeki güçlü yağlar aşıdaki bağışıklık etkisini arttırdığını ifade eden  Brendl, mevcut bazı koronavirüs aşısı adaylarında bu yağın kullanıldığını ifade etti.

  ABD’de bir doz aşı için 250 bin köpek balığı katlediliyor #1

  BİR DOZ AŞI İÇİN 250 BİN KÖPEKBALIĞI GEREKİYOR

  Squalene maddesinin kullanılan bir koronavirüs aşı adayının piyasaya sürülmesi halinde tek bir kişi için kullanılacak bir doz aşı üretimi için yaklaşık 250 bin köpek balığının katledilmesi gerektiği kaydedildi.

  Bir kişinin koronavirüse karşı bağışıklık kazanması için iki doz aşının gerektiğini belirten Brendl, bunun yaklaşık yarım milyon köpek balığının katledilmesi anlamına geldiğini ifade etti.

  Stefanie Brendl, “Aşı çalışmalarını yavaşlatmak veya engellemek niyetinde değiliz. Ancak, Köpek balıkları bu sebeple verimli bir tedarik zinciri değil” dedi.

  ABD’de bir doz aşı için 250 bin köpek balığı katlediliyor #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir