Euro
11.1143
-0.21%
Dolar
9.57
-0.15%
Altın
556.97
0%
Borsa
1.493
0%
Bitcoin
598.718
-1.05%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 11 C

  ABD'de Demokrat aday adayları canlı yayında kapıştı

  ABD'de 2020'de yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde canlı yayında kozlarını paylaşan adaylar, Başkan Trump'ı eleştirmekten de geri durmadı.
  • AA
  • 27.06.2019 - 08:17
  ABD'de Demokrat aday adayları canlı yayında kapıştı

  Florida eyaletinin Miami kentinde düzenlenen ve NBC kanalından canlı yayınlanan ilk tartışma programına; Senatör Elizabeth Warren, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Senatör Cory Booker, eski bakan Julian Castro, Senatör Tulis Gabbard ve Senatör Amy Klobuchar dahil 10 aday adayı katıldı.

  ABD de Demokrat aday adayları canlı yayında kapıştı #1

  HER BİR KONUŞMACIYA 1 DAKİKA SÜRE

  Her soru için 1 dakika süre tanınan rakipler, bir yandan Cumhuriyetçilerin politikalarını eleştirirken, öte yandan kendilerini öne çıkaracak vaatlerini sıraladılar.

  ABD de Demokrat aday adayları canlı yayında kapıştı #2

  ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI TARTIŞILDI

  Ağırlıklı olarak başkan seçilmeleri halinde nasıl bir sağlık reformu uygulayacaklarını anlatan Demokrat aday adayları, özel sağlık sigortalarının tamamen kaldırılıp kaldırılmamasından devletin sağlık alanında nasıl rol oynaması gerektiğine kadar farklı görüşler ortaya koydu.

  Senatör Warren ile Belediye Başkanı de Blasio, özel sağlık sigortalarının tamamen kaldırılmasını savunurken, diğer adaylar özel sağlık sigortalarının farklı versiyonlarla devam etmesi gerektiğini ifade etti.

  ABD de Demokrat aday adayları canlı yayında kapıştı #3

  New York Belediye Başkanı Bill de Blasio

  "ABD İÇİN EN BÜYÜK TEHLİKE TRUMP"

  ABD'nin dış politikasına ilişkin konuların da ele alındığı programda sunucunun, her bir aday adayına sorduğu "Sizce ABD'ye karşı en büyük tehdit nedir?" sorusu ilgi çekti.

  Bazı aday adayları İran, Çin ve Rusya şeklinde ülke ismi zikrederken, bazıları ise iklim değişikliğini en büyük tehdit olarak gördüğünü dile getirdi.

  Washington eyaleti valisi Jay Inslee'nin, "ABD'nin güvenliğine en büyük tehdit Başkan Trump'tır." şeklindeki ifadesi ise salonda alkışla karşılandı.

  ABD de Demokrat aday adayları canlı yayında kapıştı #4

  "HER GÜN 10 DAKİKADA SAVAŞA GİRMEYE HAZIR"

  Aday adaylarının hemen tamamı, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la nükleer anlaşmadan çekilmesinin hata olduğunu savunurken Klobuchar, başkan seçilmesi halinde anlaşmayı yeniden canlandıracağını ifade etti.

  "Bu Başkan, kelimenin tam anlamıyla her gün 10 dakikada savaşa girebilecek durumda, savaştan bir tweet uzaklıkta." şeklinde konuşan Klobuchar'ın, "Sabah 5.00'te bornozumuzu giyerken dış politika icra ediyor olmamamız gerekir." ifadeleri, salonda yoğun alkış aldı.

  ABD de Demokrat aday adayları canlı yayında kapıştı #5

  "TALİBAN BİZDEN SONRA DA OLACAK"

  Öte yandan Afganistan'daki savaşla ilgili bölümde konuşurken Gabbard, ABD'nin bu ülkeden tamamen çekilmesi gerektiğini savundu. Gabbard, "Taliban bizden önce de bu ülkede vardı, bizden çok sonra da olacak." değerlendirmesini yaptı.

  ABD de Demokrat aday adayları canlı yayında kapıştı #6

  TRUMP'TAN "SIKICI" TWEET'İ

  Öte yandan Japonya'ya giderken uçakta Demokratların tartışmasını izlediği kaydedilen ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından, "Sıkıcı!" şeklinde tek kelimelik bir paylaşımda bulundu.

  Toplam 20 adayın yarıştığı Demokratlar arasındaki adaylık yarışının ikinci canlı yayın tartışması, yarın akşam gerçekleştirilecek.

  ABD de Demokrat aday adayları canlı yayında kapıştı #7

  ANKET LİDERİ BİDEN VE SANDERS DA KATILACAK

  Bu tartışmaya, başta eski ABD Başkan Yardımcısı ve anketlerde liste başında yer alan Joe Biden ile onu yakından takip eden Vermont Senatörü Bernie Sanders da dahil kalan 10 aday katılacak.

  Demokratlarda başkan aday adaylığı yarışını, kamuoyu yoklamalarında eski Başkan Yardımcısı Joe Biden açık farkla önde götürüyor.

  ABD'de 59. başkanlık seçimleri, 3 Kasım 2020'de yapılacak.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir