Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
442.855
2.45%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  ABD'de Harvey Kasırgası alarmı

  Teksas eyaleti ve çevresini etkisi altına alan, saatteki hızının 200 kilometreyi geçmesi öngörülen kasırga nedeniyle OHAL ilan edildi.
  • DHA
  • 26.08.2017 - 01:59
  ABD'de Harvey Kasırgası alarmı

  Meksika Körfezi üzerinden gelen ve ABD'de kasırgaya dönüşen Harvey şiddetini artırdı.

  KASIRGA ARTIK 4. TEHDİT KATEGORİSİNDE

  Saatteki hızının 210 kilometreye çıkacağı öngörülen kasırganın yeni derecesinin "dördüncü kategori" olduğu açıklandı.

  Bölgede geçen çarşamba gününden bu yana Harvey'e karşı hazırlıklar devam ederken, kasırganın etkili olacağı yerlerde halk gıda ve su stoku yaptı.

  Teksas'ta 30 yönetim bölgesinde, Louisiana'da da eyalet genelinde cuma akşamı itibarıyla acil durum kararı alındı.

  Houston, Texas City, Galveston, Freeport ve Corpus Christi'deki limanların tamamına yakınının kapatılması emri de verildi.

  ABD de Harvey Kasırgası alarmı #1

  MİLYONLARCA KİŞİ SIĞINAKLARDA

  Teksas Valisi Greg Abbort'ın, "Ölümcül ve büyük bir felakete yol açabilir" diye nitelediği Harvey kasırga nedeniyle milyonlarca kişi evlerini terk ederek sığınaklara yerleşti. Teksas eyaletini iki kez art arda vurması da beklenen kasırganın sellere ve toprak kaymalarına yol açabileceği uyarısı yapıldı. ABD'de 3. kategori derecesinde kasırga son olarak 2005 yılında Florida eyaletini vuran Vilma Kasırgası oldu.

  ABD'de Harvey Kasırgası alarmı VİDEO

  ABD de Harvey Kasırgası alarmı #2

  TEKSAS VALİSİ: "LÜTFEN UYARILARI DİKKATE ALIN"

  Teksas Valisi Greg Abbott bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, "Birçok kişi bu kasırgayı hafife alıyor, kendilerine büyük bir tehdit oluşturmayabileceğini düşünüyor. Lütfen uyarılara kulak verin ve mümkün olduğu kadar bölgeyi terk edin" dedi.

  ABD de Harvey Kasırgası alarmı #3

  ABD de Harvey Kasırgası alarmı #4

  KASIRGALARIN HIZI TEHDİTLERİ BELİRLİYOR

  Bölgeye kararan bulutlar, şimşek çakmaları, yıldırım düşmeleri ve ağır sağanak yağışlarla ulaşması beklenen Harvey Kasırgası, 5 ayrı kasırga kategorisi içinde 4'üncü kategoride yer alıyor.

  ABD Ulusal Kasırga Merkezi'nin verilerine göre, birinci kategori kasırganın saatteki hızı 119-153 kilometreyi buluyor. Evlerin çatılarının uçmalarına, büyük ağaç dallarının kırılmalarına, sığ köklü ağaçların devrilmelerine yol açabiliyor. Enerji hatlarına da zarar veren kasırga yüzünden birkaç günlük elektrik kesilmelerine yol açabiliyor.

  ABD de Harvey Kasırgası alarmı #5

  (ABD Başkanı Trump, yetkililerle kasırga tehlikesi için yapılan toplantıda)

  İKİNCİ KATEGORİ

  İkinci kategori kasırgada rüzgarın saatteki hızı 154-177 kilometreyi buluyor. Bu kasırga sağlam olarak inşa edilmiş yapılarda bile çatı ve cephelerde hasarlara yol açabiliyor. Çok sayıda ağaçların devrilmesine, yolların kullanılamaz hale gelmesine yol açabiliyor ve birkaç gün ile bir hafta arasında elektrik kesilmelerine neden olan hasarlara yol açıyor.

  ABD de Harvey Kasırgası alarmı #6

  ÜÇÜNCÜ KATEGORİ

  Hızı saatte 178-208 kilometreyi bulan üçüncü derece kasırga da yapılarda önemli derecede hasarlara yol açıyor, birçok ağaç köklerinden devriliyor ve yolların kullanılmaz hale gelmesine yol açıyor. Üçüncü kategori kasırga sonrasında elektrik ve içme suları birkaç gün ile birkaç hafta arasında kullanılamayacak duruma geliyor.

  ABD de Harvey Kasırgası alarmı #7

  DÖRDÜNCÜ KATEGORİ

  Saatteki hızı 209-251 kilometre arasını bulan dördüncü kategori kasırga gerçek anlamda bir felakete yol açıyor. İyi inşa edilmiş evlerin bile çatılarını ve duvarlarını yıkabiliyor, araçlara, ağaçlara çok önemli zararlar verebiliyor. Elektrik direklerini, köprüleri yıkabiliyor. Aylar boyunca sürecek elektrik kesilmeleri ve içme suyu yokluğuna da yol açan bu tür kasırganın vurduğu bölgeler haftalar ya da aylar boyunca yaşanamaz hale geliyor.

  ABD de Harvey Kasırgası alarmı #8

  BEŞİNCİ KATEGORİ: TAM BİR FELAKET

  Hızı saatte 252 kilometreyi bulup bunu daha da aşan beşinci kategori kasırga tam bir felaket yaşatıyor. Önüne kattığı her şeyi darmadağın edip parçalayan kasırga evleri, ağaçları yıkıyor, araçları sürüklüyor. Kasırganın vurduğu yerler aylarca yaşanamaz hale geliyor. Devrilen ağaçlar ve elektrik direkleri nedeniyle kara yollarında büyük oranda ve aylarca sürebilecek ulaşım sıkıntısı yaşanıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir