Euro
10.1762
0.36%
Dolar
8.6723
0.29%
Altın
491.06
0.62%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
375.025
-9.04%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C
  ABD'nin Suriye'de Batı Koalisyonu planı

  ABD'nin Suriye'de Batı Koalisyonu planı

  ABD'nin Suriye'deki tampon bölge planının ayrıntıları, Wall Street Journal'de kaleme alındı. Buna göre Trump yönetimi, tampon bölgeyi, yeni oluşturulacak bir Batılı koalisyonun korumasını istiyor.
  • Haber Merkezi
  • 31.01.2019 - 13:02
  • Güncelleme : 31.01.2019 - 13:02

  ABD'nin Suriye'den çekilme planı gündemdeki yerini korurken Washington yönetimi, bölgeden ayrıldıktan sonra sahayı koruyacak Batı'lı bir koalisyon oluşturma planı yapıyor. Bu planın sebebiyse, YPG'ye karşı Türkiye'nin gerçekleştireceği olası bir operasyon.

  Koalisyon planı Wall Street Journal'de yayınlandı.

  ABD nin Suriye de Batı Koalisyonu planı #1

  FRANSA, İNGİLTERE VE AVUSTRALYA İDDİASI

  Wall Street Journal'ın üst düzey yetkililere dayandırdığı haberine göre; ABD, tampon bölgenin, müttefikleri Fransa, İngiltere ve Avustralya tarafından kurulmasını planlıyor. Washington'ın kendi askerlerini çekip, bu ülkelerin bölgeye yerleşmesi karşılığında askeri yardım önerdiği belirtiliyor.

  ABD'nin, YPG'yi Türkiye'ye karşı korumak için İngiltere, Fransa ve Avustralya'nın da bulunduğu müttefiklerini Suriye'nin kuzeyinde sorumluluk almaya ikna etmeyi planlıyorlarken, haberde Türkiye'nin bu fikre karşı çıktığı yazıldı.

  ABD nin Suriye de Batı Koalisyonu planı #2

  YPG KONTROLÜNDEKİ GÜVENLİ BÖLGE

  Wall Street Journal, Amerikan planının ayrıntılarını da yazdı. Buna göre ABD, Türkiye-Suriye sınırında 32 kilometre derinliğinde, Fırat Nehri'nin doğu kıyısından Suriye-Irak sınırına uzanan bölgede, YPG güçlerinin kontrolüyle ile birlikte sağladığı denetimi bir koalisyon gücüne bırakmayı planlıyor.

  ABD nin Suriye de Batı Koalisyonu planı #3

  AVRUPA DOĞRULADI

  Avrupalı yetkililer bu girişimin doğru olduğunu belirtirken, henüz resmi bir yanıt verilmediğini ve bir anlaşma yapılmadığını, görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Haberde, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, önümüzdeki hafta DEAŞ karşıtı koalisyona üye ülkelerden mevkidaşlarını ağırlayacağına dikkat çekildi.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

   

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir