Euro
10.3687
-0.13%
Dolar
8.615
0.67%
Altın
509.18
-0.45%
Borsa
1.431
-0.78%
Bitcoin
336.001
-2.75%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C
  Almanya cami vergisi konusunda kararlı

  Almanya cami vergisi konusunda kararlı

  Cami ve İslami derneklerin ülke dışından aldığı finansal desteği engellemek isteyen Almanya, ülkedeki Müslümanlardan "cami vergisi" alınması konusunu tartışıyor.
  • Haber Merkezi
  • 27.12.2018 - 23:19

  Almanya'da koalisyon ortakları; Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) siyasetçiler, ülkedeki camilerin finansman ihtiyacının karşılanabilmesi için kilise vergisinde olduğu gibi Müslümanlara da "cami vergisi” getirilmesini istiyor.

  İSLAM'I YABANCI DEVLETLERİN ETKİSİNDEN KURTARIR

  Camilere vergi uygulamasının savunucularından Hristiyan Birlik (CDU/CSU) Federal Meclis Grup Başkan Vekili Thorsten Frei, bu uygulama ile birlikte Almanya'da İslam'ın yabancı devletlerin etkisinden kurtularak, yönünün güçlü bir şekilde ülke içine çevrilmesinin mümkün hale geleceğini söyledi.

  BAĞIMSIZ FİNASMAN KAYNAĞI OLMALI

  Cami vergisi önerisinde, şeffaflık vurgusu öne çıkıyor. CDU/CSU Grubu Hukuk Danışmanı Michael Frieser de cami cemaatlerinin, bağımsızlığının ve şeffaflığının sağlanması için bağımsız finansman kaynağının olması gerektiğini söyledi.
  Federal Meclis SPD Grubu İç Politika Sözcüsü Burkhard Lischka, Almanya'daki Müslüman cemaatlerin, yabancı finansal kaynaklar ile bağlantısının kesilmesi için gündeme getirilen bu konunun, dış etki ve radikalleşme ihtimaline karşı oldukça isabetli ve tartışmaya değer olduğunu söyledi.

  4 MİLYON MÜSLÜMAN YAŞIYOR

  Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer de kısa süre önce İslami topluluklara, dış ülkelerdeki yabancı finasörlerden uzaklaşma çağrısında bulunmuştu.
  4 milyondan fazla Müslümanın yaşadığı ülkede bulunan binlerce dernek ve dini cemaat, paralel toplumların oluşumunda etkin rol oynamakla suçlanıyor.
  Berlin'de, kadın ve erkeklerin birlikte ibadet edebildiği liberal cami olarak tanınan İbn-i Rüşd-Goethe Camii'nin kurucusu Seyran Ateş, Alman siyasetçilerin cami vergisi önerisine destek verdiğini söyledi. Almanya'daki Müslümanların, camileri için gereken finansmanı üyeleri aracılığıyla kendilerinin karşılaması gerektiğini belirten Ateş, cami vergisi uygulaması ile bunun mümkün olduğunu kaydetti.
  Almanya, şimdilik ülkedeki kiliselerde olduğu gibi Müslüman derneklerinden herhangi bir vergi talebinde bulunmuyor.
  En fazla Müslüman nüfusun bulunduğu Avrupa ülkelerinden Fransa'da da devlet ile dini birbirinden ayırarak, inanç hürriyetini garanti eden tarihi 1905 Laiklik Yasası'nın dış desteklere karşı şeffaflaşma için 2019'da değiştirileceği açıklanmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir