Dolar
6.7759
-0.4905%
Euro
7.426
0.0161%
Altın
1722.39
-0.373%
Borsa
103024.34
0.3657%
G. Altın
375.239
-0.8654%
Bitcoin
60302.1
-1.5089%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Almanya'da kriz patlak verdi; Seehofer istifa edecek

  İltica politikaları, Alman hükümeti içindeki krizi büyüttü. Merkel'e rest çeken İçişleri Bakanı Seehofer, istifa kararı aldı.
  • Haber Merkezi
  • 02.07.2018 - 01:36

  Almanya'da kriz patlak verdi; Seehofer istifa edecek

  CSU lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve Merkel, uzun bir süredir soğuk savaş halinde. İltica politikaları nedeniyle ikili arasında yaşanan görüş ayrılıkları hükümette kriz çıkarttı.


  KOALİSYON HÜKÜMETİ SALLANTIDA

  2008 yılından itibaren partinin liderliğini yapan Seehofer, Şubat ayında kurulan Alman hükümetinin İçişleri Bakanı oldu. Merkel ile Suriyeli mültecilerin ülkelerine alınması konusunda anlaşamayan Seehofer, rest çekti.

  Alman basınında çıkan haberlere göre, Münih'te partisini toplayan Seehofer, İçişleri Bakanlığından istifa ettiğini açıkladı.

  Alman seçmenler de Merkel'in AB zirvesinde sergilediği duruştan rahatsız oldu. Ülkelerinde mülteci istemeyen halk, Merkel'in artık görevi bırakması gerektiğini düşünüyor.

  SON KEZ GÖRÜŞECEKLER

  Almanya'da Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer, koalisyon ortağı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel ile sığınmacı ve iltica politikasına ilişkin yaşadığı görüş ayrılığı konusunda uzlaşmak bir kez daha CDU ile görüşüleceğini söyledi.

  Seehofer, Münih'te sabaha karşı yaptığı açıklamada, partisinin gece yapılan yönetim kurulu toplantısında görevlerinden ayrılacağını ve bunu üç gün içerisinde gerçekleştirmek istediğini söylediğini ifade ederek, ancak şimdi CDU ile uzlaşmak için "bir ara adım" atacağını ifade belirtti.

  "ANLAŞMAYI UMUYORUZ"

  "Anlaşmak umuduyla bugün Berlin’de bir kez daha CDU ile görüşeceğiz" ifadesini kullanan Seehofer, Almanya’nın çıkarı ve koalisyon hükümetinin işleyişi için tekrar görüşme yaparak CDU ile anlaşma girişiminde bulunacağını, diğer kararların bu toplantıdan sonra verileceğini kaydetti.

  Sığınmacı ve iltica politikası konusunda hükümet ortağı CDU lideri Angela Merkel ile anlaşma sağlayamayan Seehofer'in, CSU yönetimin kurulu toplantısında görevlerinden ayrılmayı önerdiği ifade edilmişti. Parti yönetiminin daha sonra Seehofer’i kararından vazgeçiremeye çalıştığı bildirilmişti.

  ALMANYA'DA SIĞINMACI KRİZİ

  İçişleri Bakanı Seehofer, başka bir AB ülkesinde önceden kayıt altına alınan, Almanya'da daha önce iltica talebi reddedilen veya belgeleri olmayan sığınmacıların ülke sınırlarından geri çevrilmesini talep ediyor. Başbakan Merkel ise konuyu AB düzeyinde çözmek istiyor.

  Görüş Bildir