Petrol
111.16
-0.79%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
485.612
1.52%
10ºC
İstanbul
Güneşli 10 C

  AstraZeneca: AB, hakkından fazla koronavirüs aşısı aldı

  Brüksel'in aşı tedariki konusundaki ithamına tepki gösteren şirket, talep edilen doz miktarının çok fazla olduğunu belirtti. AstraZeneca temsilcileri, AB yetkilileriyle toplantıya katılmadı.
  • AA
  • 27.01.2021 - 14:52
  • Güncelleme : 27.01.2021 - 16:14
  AstraZeneca: AB, hakkından fazla koronavirüs aşısı aldı

  İngiltere merkezli ilaç şirketi AstraZeneca ile Avrupa Birliği arasında aşı tartışması yaşanıyor.

  AstraZeneca Üst Yöneticisi (CEO) Pascal Soriot, Avrupa Birliği (AB) ile yapılan koronavirüs aşısı sözleşmesindeki taahhütleri ihlal etmediklerini ve AB ülkelerinin aşılarını başkalarına satmadıklarını söyledi.

  AB'NİN AÇIKLAMASINA TEPKİ

  Soriot, İtalya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica'ya verdiği demeçte, AB ile AstraZeneca firması arasında koronavirüs aşılarının tedarikinde yaşanan ihtilafa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  AB'nin AstraZeneca'yı "belirli sayıda aşı tesliminde sözleşmeye dayalı taahhütlerden caymakla" itham ettiğini anımsatan Soriot, sözleşmede böyle bir taahhüdün yer almadığını belirtti.

  AstraZeneca: AB, hakkından fazla koronavirüs aşısı aldı #1

  Pascal Soriot

  "AŞI SÖZLEŞMESİ ÇOK AÇIK"

  Soriot, "AB ile yapılan aşı sözleşmesi çok açık. AB'ye taahhüdümüz, elimizden gelenin en iyisini yapacağımız şeklinde." ifadelerini kullandı.

  AB üyesi ülkelerin, AstraZeneca'yı "aşıları başka yerlerde satmaya çalışmakla da" itham ettiklerini hatırlatan Soriot, "Aşıları daha fazla para kazanmak için başka ülkelere sattığımız fikri doğru değil. Çünkü biz aşıdan kâr etmiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

  Soriot, AB'nin sıklıkla "aşı milliyetçiliğine karşı olduğu ve bütün dünyanın aşılardan faydalanması gerektiği" yönünde açıklamalar yaptığına işaret ederek, "Dünya nüfusunun yüzde 5'ine sahip olan Avrupa, aylık küresel tedarikimizin yüzde 17'sini alıyor." ifadesini kullandı.

  AstraZeneca: AB, hakkından fazla koronavirüs aşısı aldı #2

  "AVRUPA'NIN TALEP ETTİĞİ 100 MİLYON DOZ ÇOK FAZLA"

  Pascal Soriot, dünyada 7,5 milyar insanın yaşadığını anımsatarak, mevcut durumda Avrupa'nın talep ettiği 100 milyon dozun çok fazla olduğunu, AB'nin hakkından fazla aşı aldığını belirtti.

  Soriot, AB'nin AstraZeneca ile aşı sözleşmesini çok erken yaptığı yönündeki açıklamaların da doğru olmadığını aktararak, "AstraZeneca ile sözleşmeyi İngiltere'den 3 ay sonra imzalayan AB, bu ülke ile aynı zamanda aşıya erişim talep ediyordu." ifadesini kullandı.

  AstraZeneca: AB, hakkından fazla koronavirüs aşısı aldı #3

  "İNGİLTERE DE YATIRIM YAPTI, BRÜKSEL SIRASINI BEKLESİN"

  AB tarafının, AstraZeneca'nın Belçika'daki üretim tesisinde yaşanan sorunlardan ötürü gecikmeyi kabul etmediğini, diğer üretim tesislerindeki aşıların AB ülkelerine göndermesini istediğini kaydeden Soriot, bunun mümkün olmadığını vurguladı.

  Soriot, AB'nin şirkete üretim kapasitesini artırması için yüzlerce milyon euro yatırım yaptığı açıklamasına dikkati çekerek, aynı yatırımı Birleşik Krallık'ın da yaptığını, AB'nin sırasını beklemesi gerektiğini belirtti.

  AstraZeneca: AB, hakkından fazla koronavirüs aşısı aldı #4

  AB'DEN ONAY BEKLENİYOR

  Oxford Üniversitesi'nin İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca ile geliştirdiği aşı onayı için Avrupa İlaç Ajansı'na (EMA) başvuru yapılmıştı. Söz konusu aşının AB onayının ise bu hafta çıkması bekleniyor.

  AB'de şu ana kadar onay alan BioNTech ve Pfizer ile Moderna tarafından geliştirilen aşılar, Aralık 2020'den beri halka yapılıyor.

  AB Komisyonu, bugüne kadar aşı geliştiren şirketlerle üye ülkeler adına yaptığı 6 sözleşmeyle yaklaşık 2,3 milyar doz alabilecek konuma geldi.

  AŞI ANLAŞMALARI

  AB, opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 600 milyon, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson and Johnson şirketiyle 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 160 milyon doz aşı almak için sözleşme imzaladı ancak AB ülkelerinde aşılamaların yavaş ilerlediği eleştirileri yapılıyor.

  AstraZeneca: AB, hakkından fazla koronavirüs aşısı aldı #5

  YÜZDE 70 HEDEFİNİN GERÇEKLEŞMEME İHTİMALİ YÜKSEK

  Komisyon, geçen hafta üye ülkelerindeki yetişkin nüfusun yüzde 70'inin 1 Haziran'a kadar aşılanması hedefi koymuştu. Aşı teslimatlarında yaşanacak gecikmeler sonucunda hedefin yakalanamaması ihtimali yüksek görünüyor.

  AB Komisyonu, üye ülkelerde aşı üreten bütün şirketlerin üçüncü ülkelere bu ürünü ihraç etmek istediklerinde bildirimde bulunmalarını gerektirecek bir mekanizma üzerinde çalışıyor.

  AstraZeneca: AB, hakkından fazla koronavirüs aşısı aldı #6

  ANLAŞMAZLIK BÜYÜYOR: TOPLANTIYA KATILMADILAR

  Bu arada AstraZeneca temsilcileri, AB yetkilileriyle tedarik kesintisi konusunda bugün yapılması planlanan toplantıya katılmadı.

  AB ile koronavirüs aşılarının tedarikinde kesintiye gideceğini açıklayan ilaç şirketi AstraZeneca yetkilileri arasında yapılması öngörülen toplantı, şirket temsilcilerinin katılmaması nedeniyle gerçekleştirilemedi.

  Oxford Üniversitesi ile geliştirdiği aşı için AB ile geçen yaz 400 milyon dozluk sözleşme imzalayan AstraZeneca'nın yılın ilk çeyreğinde yapacağı tedarikte yüzde 60 kesintiye gideceğini açıklamasından sonra bugün AB ile şirket temsilcileri arasında ikinci kez toplantı yapılması planlanıyordu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir