Petrol
91.66
-0.15%
Euro
18.5044
-0.23%
Dolar
18.5765
0.03%
Altın
1.026
-0.35%
Borsa
3485
0.00%
Bitcoin
378.645
1.59%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Avrupa Birliği FARC'ı terör örgütü listesinden çıkarıyor

  Avrupa Birliği, barış anlaşmasının ardından Kolombiya'da faaliyet gösteren FARC'ın terör örgütleri listesinden çıkartılacağını açıkladı.
  • AA
  • 27.09.2016 - 00:47
  Avrupa Birliği FARC'ı terör örgütü listesinden çıkarıyor

  AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri arasında barış anlaşmasının imzalanmasının ardından, AB Konseyi’nin FARC’ı terör örgütleri listesinden çıkartma kararı alacağını açıkladı.

  Kolombiya’da 50 yıldır süren çatışmayı bitirme kararının tüm dünyaya umut mesajı verdiğine dikkati çeken Mogherini, Kolombiya’ya AB üyesi ülkelerin katkılarıyla 600 milyon avroluk bir destek paketi sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

  Öte yandan, FARC 2002 yılından beri AB terör örgütleri listesinde yer alıyor.

  52 YIL SÜREN İÇ SAVAŞI BİTİREN İMZALAR ATILDI

  Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında 52 yıl süren iç savaşı bitiren anlaşma imzalandı.

  Cartegna kentinde 15 ülkeden üst düzey katılımla gerçekleştirilen törende, Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC adına General Rodrigo Londono Echeverri tarafından anlaşmaya imzalar atıldı.

  Santos, imza öncesi yaptığı konuşmada, aynı ülkenin vatandaşlarının 52 yıldır birbirini öldürdüğünü belirterek, "Çok açık bir şekilde ve yüksek sesle daha fazla savaş istemediğimizi söylüyoruz." dedi.

  "Timoşenko" adıyla bilinen FARC lideri Timoleon Jimenez de FARC adına özür diledi.

  Savaşta yaşanan bütün acılar adına özür dilediğini belirten FARC lideri, "Barış anlaşması, Kolombiya halkının ve uluslararası toplumun zaferidir." diye konuştu.

  LİDERLER, TARİHİ TÖRENE TANIK OLDU

  Anlaşma, mermi şeklinde bir kalemle imzalandı. Böylece mermilerin kaleme dönüşmesi gerektiği mesajı verildi.

  Küba lideri Raul Castro, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İspanya Kralı Juan Carlos ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de törenin katılımcıları arasında yer aldı.

  Anlaşma ülkede büyük bir destek gördü ancak eski Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe, törenin yapıldığı binanın önünde yaklaşık 2 bin kişiyle protesto gösterisi gerçekleştirdi.

  İmzalanan anlaşma gereğinde FARC, silahsızlanarak ülkenin siyasi sistemine uyum sağlayacak.

  Hükümet ile FARC arasında barış görüşmeleri Kasım 2012'de Küba'nın başkenti Havana'da başlamıştı. Savaş mağdurlarına tazminat ödenmesi, mağdurların hakları, arazi hakları, isyancıların siyasi katılımı ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele gibi konularda uzlaşan taraflar, 25 Ağustos'ta Havana'da barış anlaşmasını imzalayarak, ülkedeki 52 yıllık savaşı fiilen sona erdirmişti.


  Görüş Bildir